SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

HZ. HIZIR 11 Ocak 2022 - 18:53, Salı


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

 Aziz dostlarım

Hazreti Hızır'ın Peygamber mi yoksa değil mi konusu tartışmalıdır. Peygamber olduğunu söyleyenler çoğunluktadır. Kuranı Kerim'de Musa as ile yol arkadaşlığı yaptığı anlatılır. Her şey bir tarafa Allah'ın Has kullarından olduğu kesindir. Bugünkü yazımızda bu mübarek kişinin bize yol gösterecek, karanlık gecemiz nurlandıracak çok önemli nasihatlerini yazacağım, Allah cc ibret almayı istifade etmeyi nasip eylesin.

Bu zat Diyor ki:

1)Ey insanoğlu! ölüm hak iken gülüp eğlenmene şaşılır. Rabbimiz Kur'an'ın da: Yaklaşan yaklaştı. Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz. (sureyi Necm 60) buyuruyor. Yani ne zaman geleceği belli olmayan fakat her an gelmesi beklenen ölüm var iken hiç ölmeyecekmiş gibi gece gündüz zevku sefalı olmak düşündürücüdür. Büyük iman şairlerinden birisi diyor ki:

 Bir Garipsin Şu Dünyada gülme gülme ağla gönül

 Derdin dahi çoktur senin Gülme gülme ağla gönül

 Bu dünyada yoktur sefa

Gelen çeker cevrü-cefa hani Muhammed Mustafa (sav)

Gülme gülme ağla gönül.

 Bunlar şu demek değildir. Gülmeyeceksin hep ağlayacaksın, hayır öyle değil. Yani Hangi hal üzeri olursan ol fakat ölümü unutma Zira ölümü unutan, ölüm ötesi ahirete hazırlık yapamaz.

 Hz Ali ra: "Dünya senden uzaklaşıyor yetişemezsin. Ölüm Sana yaklaşıyor hazırlığını yap da ahirette mahcup olmayasın.

 2) Kadere Ne için neden nasıl inandığını bilmeyene şaşırır. Hz Allah cc insana iradeyi küllüsünden irade-i cüz'ü vermiştir. Akıl baliğ olduktan sonra yapmadıklarımızdan ve yaptıklarımızdan hesaba çekileceğiz. Çünkü iradeyi cüz'ümüz yani iyi ile kötüyü zararlı ile faydalıyı ayırt edebilme kabiliyetini Yüce Allah cc bize nasip etmiştir. Onun içinde hesaba çekecektir. Hayvanlarda irade olmadığı için hesap da yoktur. Kader dediğimiz olay Rabbimden doğrudan ve evvelden Bize gelen ve yazılan değildir. Başımıza Gelen iyi ve kötü kulluk veya isyanda başrol bize aittir. Rabbimiz bizim kararımız a göre olayı yaratandır. Rabbim musibet vermez insanlar azmadıkça. Ucuz kaderci olmak, ne yapalım kaderimiz kötüymüş Allah cc Böyle yazmış böyle istemiş kaderimizi değiştiremeyiz gibi ısmarlama sözler söyleyerek Haşa Allah'ı cc suçlamak büyük günahtır. Rabbim " Sana bir kötülük dokunursa sendendir iyilik dokunursa bendendir buyuruyor. (sure-i Nisa ayet 79) Yani bizim hakkımızda verecek kader hükmü bizim amelimize göredir. Bir misal verelim: Bir dere var yuzde yuz bu dereden her yağmurda sel geliyor. Biz bunu bildiğimiz halde o derenin ağzına ev yaptık sel geldi evimize götürdü. Ne yapalım kader böyleymiş Allah cc benim kaderimi önceden böyle yazmış dersek Allah'a iftira etmiş oluruz. Allah cc o kulu hakkında kötü bir şey takdir etmez.

3) Ahirette hesap sorgu sual varken gaflette olana şaşılır.

 Kardeşlerim bu dünyada amel var hesap yok, ahirette hesap var amel yok. Amellerimizden hesaba çekileceğiz.

 

 Aziz dostlarım,

Bizi top tüfekle yıkamayan düşmanlarımız son çare olarak ekonomik Savaş açtılar. Doların yükselmesi, ihracat ürünlerimize aşırı gümrük vergisi gibi ŞEYTANÎ tuzaklar kuruyorlar. Aklımızın işi bile değil. Çünkü rızkın sahibi Allah'tır cc. Fakat bir baktık ki bu durumu fırsat bilip köşeyi dönmek, düşmanla işbirliği yaparcasına aşırı fiyatlarla satış yapan leş KARGALARI türedi. Anlaşıldı ki içimizdeki bu KARUN zihniyetli kişilerin dış düşman ve hainlerden farkı yokmuşum. Sel ağzından kütük kapmak, bulanık suda balık avlamak isteyenler vurgun isteyenler vurgunu vurmak niyetindeler. Fakat öyle bir vurgun yiyecekler ki: Rabbim " Ne mal fayda verecek sana ne evlat ancak kalbi Selim olursan ahirette Rabb'in sana değer verecek." buyuruyor. Anladın mı stok mal yapan, yuzdeyuz fiyat arttıran, vatandaşın alın terine haince göz diken Karun kafalı kapitalist yap yaptığını yapmazsan adam değilsin. Ahirette cehennemden bağışını şimdiden duyar gibiyim. Rabbim " Sen cehennemde haksız kazançtan dolayı bağırınca Sana denilecek ki. Muhakkak Siz bu ateşte ebedi kalacaksınız. (sûre-i Zuhruf âyet 77)

 İşte ahirette bu hesap Bu Azap varken gaflet içinde bulunanlara şaşılır.

4) Faniliğini bildikleri halde dünyaya bel bağlayanlara şaşılır.

Rabbim: " Her şey fani, baki olan sadece Hazreti Allah'tır cc buyuruyor.( sureyi Rahman 26-27)

Kardeşlerim, her şeyin sonu olduğu gibi bu dünyanın da sonu gelecektir. Bundan sonra ölümsüz ahiret hayatı başlayacaktır. Kalmak için değil gitmek için bu dünyadayız. Kalıcı gibi yaşamayalım gidici, yolcu gibi yaşayalım. Azığımızı ahiret sermayemizi ölüm gelmeden önce hazırlayalım. Mevlana Celaleddin-i Rumi Diyor ki: Ana rahminden çıkarız dünya denilen pazara.

 Alırız bir kefen Gireriz mezara.

Yani pazara kefen almak için giden gibi dünyada yok olacaktır. Bu fani dünya ahiretin tarlasıdır. Tarlanıza ne ekerseniz ahiret harmanında o mahsulü alacaksınız diye haber veren Peygamberimizin sav sözünü unutmayalım. peki azık olarak bu dünyada ne yapalım.3  şeyi hazırlayıp ahirete gidersek yanımızda bu 3 şey olursa inşallah ahirette hesap ve azaptan kurtuluruz. o 3 şey:

1) İmanımız kalbimizde olsun.

2) Amelimiz defterimiz de olsun.

3) Kur’an’ımız hayatımızda ve ağzımızda olsun. Dünya ve ahiretimiz mamur olsun. Hz Hızır'ın bu nasihatleri bizlere ışık olsun.

 Selam ve dua ile kalınız.

Bu yazı toplam 82 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar