SRT Yayın Akışı - 09.08.2020
Son Dakika

HZ OSMAN r.a.’dan 6 MADDE NASİHAT4 Temmuz 2020 - 02:39, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Dört büyük halifeden biri, Hz Osman ra halifelerin ikincisidir. Bugün elimizde olan şifa ve rahmet kaynağı yüce kitabımız hazreti Kur'an'ı mızı bir araya toplayandır. Hz Osman'ın bir adı da zinnureyn dir. Yani iki Nur sahibidir. Peygamberimize 2 defa damat olma şerefine nail olmuştur. İslam yolunda Kur'an yolunda şehadet şerbeti içmiştir. Zamanında münafıklar çok idi. Allah'ımız bizim münafıkların şerrinden korusun. amin.

Hz. Osman ra diyor ki

6 şeyden çok korkunuz

1) imandan mahrum olarak ölmekten korkunuz.

 İman bizim kalbimizin nurudur. İman nurunu kalbimize koyan Rabbimize, onun rızasına uygun ameller yapmalıyız. Bu şekilde yapılan riyasız gösterişsiz ameller kalbimizdeki Nuru artırır.

Fakat amelsiz iman görev yapmaz, amelsiz iman açıkta yanan kandil ışığına benzer.Hafif rüzgarla söner. İman amelsiz kalırsa kişinin nefsi azar. Günahlara meyili fazlalaşır. Peygamberimiz SAV "günah kalbi karartır imanın nuru kaybolur" buyuruyor. Eğer ki halsizlik devam ederse asilik çoğalır. Zaman gelir kişi yapmamakla kalmaz Allah cc korusun kişi inancını da kaybeder. İşte imansızlık hastalığı böylece meydana gelir.

Aziz kardeşlerim

İbadet yapmamak farz ibadetleri terk etmek büyük günahtır. Fakat yoktur demek imansızlıktır. Günahı küçük görmek imansızlığa giden yoldur. Mesela bir müslümana neden içki içiyorsun dendiğinde, benim içtiğime içki denmez, ben az içiyorum. Başkası gibi sarhoş olacak kadar içmiyorum dese "çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır" hadis-i şerifine göre imanı tehlikeye sokar. Aman kardeşlerim imanımıza sahip çıkalım onu amelsiz Kur'ansız bırakmayalım.

2) Sol omzumuzdaki meleğin günahlarımızı yazmasından korkmalıyız. biri sağ öbürü de sol omzumuzda olmak üzere her insanda iki tane yazıcı Melek vardır Rabbimiz "yazıcı iki kiramen meleği ne yaptığınıza şahittir ve şöyle yazarlar. İyilik cennette kötülük cehennemdedir." Buyuruyor (fatir 10-11-12-13-14-15)

Rabbimiz  "kim ki bir güzel amel yaparsa 10 misli ile amel defterine yazılır (mesela beş vakit namaza 50 vakit namaz Bir ay Ramazan orucuna 300 günlük oruç sevabı yazılır) bir kötülük yapana ancak ne kadar yaptıysa o kadar yazılır (sure-i Enam 160)

Haydi kardeşlerim güzel amelleri çoğaltalım amel defterimiz güzelliklerle dolsun

3) yaptığımız amellerimizi şeytana kaptırmaktan korkalım. Şeytani lanet insana sadece günah yaptırmaz. Aynı zamanda daha güzel amellerimizi elimizden almak için gelir. Mesela şöyle bir ses yapar; ey Müslüman ne güzel namaz kılıyorsun 3-4 defa umre yaptın sen artık cennetini kazandın. Senden başkası böylesini yapamaz diye seni riyaya üstünlüğe sürükler ve amelin uçar gider. Bir de senin ağzına bir parmak bal sürer gıybet yaptırır başkasının ayıplarını, arkasından başkalarına anlattırır. Peygamberimiz buyuruyor ki: Gıybet edenin amellerinin sevabı gıybet ettiği kişinin amel defterine yazılır. Günah da gıybet edene yazılır. Gördünüz mü şeytan insanı nasıl maskara ediyor. Aman kardeşlerim Rabbim bizi onun şerrinden korusun...

Biz de gayret edelim onun tuzağına düşmeyelim.

4) Ölümün hazırlıksız gelmesinden korkalım. Kardeşlerim amel bu dünyada. Ölümle amel biter. Hesap öbür dünyada, ahirette. Burada pişmanlık var öldükten sonra pişmanlık yoktur. Eyvah demeden, Allah demeye bu dünyada devam edelim.

Peygamberimiz SAV ölüm gelmeden önce namazı vaktinde kılmaya, günahlardan temizlenmek için tevbeye acele edin. Ölüme namaz ve Tevbe ile hazırlanın.

5) Dünyayı gaye edinmekten korkmalıyız. Dünya bizim ahireti kazanma okulumuzdur. Hocamız Hz. Allah (cc)dır. Önderimiz peygamberimizdir. Kitabımız Kur'an’dır. İşte bizim gayemiz Kur'an'a göre yaşayıp Peygamberimiz SAV'i örnek alıp hocamız Hz Allah'ın rızasını kazanmak olmalı. Gayemiz budur.

6) Ev halkımızın bize harama zorlamasından korkmalıyız.

Ey İslam ailesi aç kalalım haram lokma yemeyelim. Ağzımızdan girene dikkat edelim. Helal lokma, helal kazançtan ayrılmayalım.

Bu yazı toplam 1102 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar