SRT Yayın Akışı - 25.03.2019

İBRAHİM EDHEM HAZRETLERİNİN İKAZI30 Mart 2018 - 07:48, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Biz Müslümanlar kendimize göre başıboş hareket edemeyiz. Başta Kuranımız olmak üzere tek önder ve liderimiz peygamberimiz sav. ve hak yolda seçilmiş gönül ehli dediğimiz kişiler bizim için O örneklerimiz olmalı. Müslüman leke götürmez. Müslüman çirkin işlerle uğraşmaz. Rabbim Kuranında buyuruyor ki: “ Allah’ın cc. İzni olmadan daldan bir yaprak düşmez. Allah’ın cc. İzni olmadan size musibet kötü işler gelmez.” Bu ayeti kerimelere göre Rabbim kuluna zulmetmez. Peki, nedir insanlığın hele, hele Müslümanların bu hali musibet bulutları hiç üzerimizden kalkmıyor. İşte bunlardan canı yanan bir gurup insan İbrahim Ethem efendiye gitmişler. Ve sormuşlar? Efendim neden bizden zulüm, musibet gitmiyor. Evlerde huzur yok. Neredeyse ev halkı birbirine düşman, birbirlerine itimat yok. Kim nerede ne iş yapar bilen yok. İşlerde bereket yok kazanç var yetmiyor şikâyet çok. Amir memuru eziyor, memur amirinden bazı şeyleri kaçırıyor, işveren işçisine işçi işverenine hile yapıyor. Seçilmişler kendilerini seçenlere yukarıdan bakıyor. Velhasıl uzayıp giden bir huzursuzluk var. Akşamdan sabaha ne olacağı belli değil. Nedir bunun sebebi? İbrahim Ethem Efendi şöyle çok ibretli ve düşünmeye sevk eden bir cevap veriyor. Şimdi cevapları maddeler halinde sıralayalım. İbret alalım. Diyor ki: başlıca beş tane sebebi var.

1-) Allah’a cc. İnanıyoruz, diyorsunuz da Allah’ın cc. Emirlerini yapmıyor ve yasaklarından kaçınmıyorsunuz. Veya işinize geleni yapıyor gelmeyeni yapmıyorsunuz. İşinize gelen kötü şeylerden kaçınıyorsunuz fakat işinize gelenden Allah cc. Onu haram da kılsa kaçınmıyorsunuz.  Yani siz Allah’a cc. İnanıyorsunuz da imanınızı amelsiz bırakıyorsunuz. Hâlbuki imanın alameti, ispatı, görünümü amele mümkün olur. Amelsiz iman, açıkta yanan kandil ışığına benzer. Hafif rüzgârla söner.  İman etseniz de hiçbir faidesi yoktur. Huzursuzluk ve musibetler bitmez. İsminizin Müslüman olması yeterli değildir. Yaşantınızın Müslümanca olması önemlidir.

2-) Peygamber Muhammed Mustafa’ya sav.  İnanıyoruz diyorsunuz. Fakat onun ahlakıyla ahlaklanmıyorsunuz. Sünnet adı altında yaptığınız cemiyetlere şeytanı davet ediyorsunuz. Bu ne biçim Peygamber imanı ve sevgisidir. Sünnet cemiyetlerinizde kadınlı erkekli oynamalar, içki içmeler. Bunun neresindedir, peygamber sevgisi ve imanı.

3-) Kuranı kerime inanıyoruz diyorsunuz da Kuran ahkâmına (hükümlerine) uymuyorsunuz ve ahlakınızı Kurana göre ayarlama yapmıyorsunuz. Kur’an da bin tane emir, bin tane de yasak bildiren ayeti kerimeler var. Hiç ayrım yapmadan bu emir ve yasak bildiren ayetlere inanırsak, işte buna Kur’an a iman denir. Ama siz ayrım yapıyorsunuz.

Bu memlekette bir zamanlar devletin zirvesinde bulunan bir herif Kur’an dan hüküm ayetlerini çıkaralım zırvalığını yaptı. Baş örtüsü takacaksan Arabistan a git orada oku dedi. Yine bir devlet adamı başörtüsü ile meclise giren bir bayana ş kadına birisi haddini bildirsin dedi. İşte Kur’an a göre yaşayana tahammülsüzlüğün, Kur’an imanından yoksulluğun açık örneği.

4-) Şeytan düşmanımdır diyorsunuz fakat onunla olmaktan, ona uymaktan zevk alıyorsunuz. İplerinizi pinokyocıya vermiş pinokyo gibisi siz şeytan sizi nasıl istiyorsa öyle oynatıyor. Halbuki Rabbimiz ne buyuruyor: Ey adem oğlu ben size şeytanın adımlarına adımlarınızı uydurmayın, o sizin apaçık düşmanınızdır diye emretmedi mi? O size ancak kötülüğü, hayasızlığı, ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri emreder. O halde ne işiniz var şeytanlık işlerde.

5-) ölüm var diyorsunuz fakat ölüme hazırlık yapmıyorsunuz. Hep dünya ve dünyalıklarla meşgulsünüz. Halbuki ölümsüz ahiret, ölümlü dünyada kazanılır. Bunu anlamıyorsunuz. Peki ölüme nasıl hazırlanır. Sevgili Peygamberimiz SAV buyuruyor ki: Vaktinde namaza acele edin. Ölmeden önce de tevbeye acele edin. Namazsız tevbesiz yaşamın akibeti kötüdür.

Aziz Kardeşlerim

Şimdi İbrahim Edhem efendi bize ne dedi: eğer şikayet ettiğiniz şeylerden kurtulmak istiyorsanız

a-      Allah cc inanın ve inancınızı amelle ispat edin.

b-     Peygambere inanın ve Peygamber ahlak ve yaşantısını örnek alın.

c-      Kur’an a inanın ve o ne diyorsa onu yapın

d-     Şeytan düşmansa düşmanı terk edin.

e-     Ölüm haksa: ölüm ötesine hazırlık yapın, zamansız ölümden değil, imansız ve namazsız ölümden korkun.

Böyle olursak inşallah bizlerden musibet, huzursuzluk uzak olacak. Buna rağmen ufak tefek arızalar meydana gelse de bu da bizim imtihanımız olacak.

Ne diyor Rabbim Sabredenleri Müjdele

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 570 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız