SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

İÇKİ4 Eylül 2021 - 01:43, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

Sevgili peygamberimiz (S.A.V.) ‘’Ümmül-habais’’ yani kötülüklerin anası diye tarif ettiği haramlardan biriside insanın beynini, sağlığını, imanını, dünya ve ahiretini mahveden, felç eden İÇKİDİR. Yüce Rabbimizin yasak ettiği her şeyde zarar çoktur, yarar yoktur. Onun için haramlardan kaçınmak bizim kulluk görevimizdir.

Yüce Rabbimiz Kuranı Kerimde: ‘’ Ey iman edenler!.. İçki, kumar ve tapmak için yapılmış dikili taşlar, fal okları şeytanın pisliğidir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.’’ (Maide 90) buyuruyor.

Ayeti kerimeyi şöylece bir inceleyelim. Her şeyden önce bize iman edenler diye yüce Rabbimiz sesleniyor. Sesin sahibi yaratanımız, bize iman nurunu nasip etmiş ve iman sahibi diye bize hitap ediyor. Şerefimiz bu kadar yüce. İmanımıza zarar verecek olan içkiyi bize haram kıldığını, yasak ettiğini ilan ediyor. İçkiyi de şeytanın (ricsi) yani pisliği olarak tarif ediyor. Bunu içen bir kişi kadehe ne doldurmuş oluyor. Elbette ki şeytanın pisliğini idrarını, bırakın Müslümanım diyeni, hangi bir insan bu pisliği içmeğe tahammül edebilir. Rabbimiz aynı zamanda Ahirette azaptan kurtulmanın da yolunu da içkiden kaçınmaya bağlıyor. Manen insanı çökerten içkinin alkolün sağlığa zararları da  sayılamayacak kadar çoktur. Dünya sağlık teşkilatı içkinin ciğerleri bitirdiğin, beynin fonksiyonlarını mahvettiğini adeta sarhoş olanın akılsızlaştığını haber veriyor.

Sizlere ibret verici yaşanmış bir olay anlatacağım: Arkadaşlarımdan bir iki kişi gece evlerine giderken yolun ortasında yatan bir adam görüyorlar. Fakat baş ucunda bir köpek var. Adama yaklaşıyorlar, hayretler içinde bir manzarayla karşılaşıyorlar. Adam sarhoş, af buyurun istifra etmiş. Köpek adamın ağzını yalıyor. Sarhoş adamda konuşuyor. Bakın ne diyormuş, ibretle okuyun. Adam köpeğe: efendim mendilini kirletme ben yüzümü yeni yıkadım diyor. Gördünüz mü aziz dostlarım alkol beyni nasıl dumura uğratıyor. Öyle ki köpeği efendiye, dilini de mendile benzetecek kadar kişinin aklını melekesini alt üst ediyor. Ne demiştik Rabbimiz bir şeyi yasak ediyorsa, O, bizim için çok tehlikeli ve zararlı olduğu içindir. Dikkat çekici bir hadisi şerif Peygamber efendimiz buyuruyor: ‘’ Hz. Aişe validemiz rivayet ediyor: İçki içen, devamlı alkol alanla evlenmeyiniz. (zira sarhoş ne dediğini bilmediği için) nikah tutamaz.’’

Din görevlisi olduğumuz için bize böylesi çok geldi. Hocam benim nikahım bozuldu. İçki içtim, sarhoş oldum. Sarhoşken boş ol, defol git ananın evine demişim ayınca anladım, gibi olaylarla karşılaştık. Haydi bu geldi, gelmeyen evliliğe devam eden devam edenin hali ne olacak. Nikahı kalmadığı için zinaya devam edecek bundan da zürriyeti gelecek, anlayın siz içkinin aile ve cemiyet hayatında açtığı felaketleri yarayı. Alkol almış, aklı gitmiş, iman sönmüş bir kişi arkadaşlarına söver ana babasını döver ailesini boşar, çocuklarına kötü bir örnek baba örneği olur. Sağlık elden gider. Dünyası da ahireti de alt üst olur.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) ‘’ İçki içmek üzere masaya oturan, kadehi eline alınca iman ona şöyle seslenir. Dur ben sendeyken sen bu vücuda haram indiremezsin, ben çıkayım ondan sonra iç der. O kişi, içkiyi içip sarhoşluktan ayılıncaya kadar iman ondan ayrılır. Bir kişi içkili ve sarhoşluktan ayılıncaya kadar ölürse imandan uzak ölür.’’ Peygamberimizin hafızı Abdullah ibni Mesut (R.A.) diyor ki; sarhoşluktan aymadan öleni mezara götürün gömün, yüzünü kıbleye çevirin, üzerini toprakla örtün. Örttükten sonra açın eğer yüzünü kıbleden başak yöne çevirmemişlerse gelin beni kesin.’’ İşte şeytan pisliği içki insanı manen ve sağlık yönünden bitirir.

Yazımızı şu müthiş hadis-i şerifle bitirelim: ‘’ içki konusunda şu kişilere lanet vardır: İÇENE, İÇİRENE, SATANA, SATTIRANA, TAŞIYANA, TAŞITANA, yerini bu içki ticareti yapana KİRAYA verene, hammaddesini imal edene .’’ Müslümanın Müslümanlığı adının Müslüman olması ile değil, yaşantısının Müslümanca, Kuran ve peygamber ahlakıyla ahlaklanmasıyla belli olur.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 93 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar