SRT Yayın Akışı - 18.01.2021
Son Dakika

İFTİRA GÜNAHI27 Haziran 2020 - 01:10, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Sizlerle bugün çok önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum. İnsan yüce Rabbimizin yarattığı en şerefli varlıktır. Sevgili peygamberimiz SAV. “Yaratılmışların en şereflisi İNSANDIR” buyurmuştur. Rabbimizde  “ Biz insanı en güzel suretle yarattık.” (Süre-i Tin) buyuruyor.

İnsanın şerefi yücedir. Bütün dinlerin semavi kitapların ortak noktası:

A ) insan dokunulmazlığı vardır.

B ) insan Rabbi tarafından koruma altına alınmıştır. İnsanın bir kılını bile koparmak haramdır. İnsana kimse zarar veremez. İnsanda kendine zarar veremez. Onun içindir ki intihar haramdır. Bu can benim istediğimi yaparım demek Allah’a CC. şirktir. Çünkü can hayat Rabbimizindir. Ona ortak koşamazsın. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa SAV. “Muhakkak ki vücudunuzun sizin üzerinizde hakkı vardır.” Buyuruyor. Rabbimizde “ Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın “ buyuruyor. Buraya okuduğumuzdan anladığımız odur ki; İnsan mahlûkatın en şereflisidir. Bilinmezliğimizin meydana çıkması için insanı yarattım diyen Rabbimizin yeryüzünün halifesi ilan ettiği değerli bir varlıktır.

İnsanın onuru çok önemlidir. İnsan onuruna en büyük saygısızlık, ihanet İFTİRADIR.  İftira nedir? Bir kişinin yapmadığı bir şeyi yapmış gibi söylemektir. Hangi türden olursa olsun, bir kişinin başka bir insana gerçekte olmayan bir suçu yüklemek iftiradır. Rabbimiz tarafından affı mümkün olmayan suçtur. Tövbesi bile geçersizdir. Çünkü yapılan günah Allah’a CC. Değil başkasına yapılıyor. Ancak iftira attığın kişi ile helalleşirsen af edilirsin. Hiç kimsede iftira atanı affetmez. Çünkü iftira bir karalama kampanyası çamur atma şerefsizliğidir. At çamuru tutmazsa izi kalır mantıksızlığına sahip olan sözüm ona iki bacaklı şeytan kılıklı insanlar affedilmez. İftiralar insanın cemiyet içinde ki onurunu, şerefini alt üst eder. Yuvaları yıkar, itibarı sıfıra indirir. kimse yüzüne bakmaz. Velhasıl kaybolur gidersiniz. Aile Huzurun kalmaz.  Ey iftira eden zalimler seni ne rabbin affeder ne de itibarını yok ettiğin kişi affeder. Canın cehenneme hazır olsun. Ne hakkın var Allah’ın en güzel surette yarattığı ve yaratılmışların en şereflisi olarak Peygamber Efendimiz SAV tarafından ilan ettiği insana çamur atmağa onuru ile oynamağa

Aziz Dostlar

Bu konuda iftira atan ile iftiraya inanan aynı günaha ortaktır. Biz henüz Kur’an’a göre Müslüman olamadığımız için büyük günahlar işliyoruz. Bu konuda bakın rabbim yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimde ne buyuruyor. Ey iman edenler eğer size bir arabozucu bir haberle gelirse o haberi araştırın. Araştırmadan cahillerin yaptığı gibi karar vermeyin sonra pişman olursunuz. (Hucurat 6)

Ayeti Kerime gayet açık değil mi? Ne diyor. İnsanlıktan nasibini almamış, şeref ve haysiyet sahibi olmayan insanlar arasını bozma gibi şeytani bir görev üstlenmiş kişiler size başkası hakkında bir söz getirirse hemen karar verme. Yapmıştır, doğrudur deme araştır. Zira o şekil bir söz getiren kişi makbul bir insan değildir. “ hani o iftirayı dilden dile dolaştırıyor hakkında hiçbir bilgimiz olmayan şeyleri ağzına alıp söylüyor ve bunu önemsiz bir iş sanıyordunuz. Halbuki bu Allah cc katında büyük bir günahtır.(nur Suresi 15) Ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere gerçek Müslüman görmediğini, bilmediğini ondan bundan duyduğunu söylemeyecek ve inanmayacak.

Hacı Bektaş-ı Veli derki; Allah’ın sevdiği kişi olmak istersen 2 şeye önem ver.

  1. Gördüğünü ört
  2. Görmediğini söyleme

Birincisi gördüğünü söylersen GIYBET olur. söylersen din kardeşinin ölü etini yemiş gibi haram işleresin. Gördüğünü söylemek istersen onu yapanın yüzüne söyle sevabın büyüğünü al. Görmediğini de zaten hiç söyleme. Çünkü İFTİRA olur. Bununda Allah katında hiç affı yoktur.

Bir hatıramı anlatarak konuyu bitirmek istiyorum.

Recep isminde sessiz mütevazi bir asker arkadaşım vardı. Bana başından geçen bir İFTİRAyı anlattı. Köylerinden iki hırsız birinin ineğini çalmışlar. Etini satmışlar. Bunu da recep çaldı diye etrafa yaymışlar. Müslümanlarda buna inanmışlar. Çünkü biz Kur’an-a göre yaşamadığımız için her söze inanırız. Halbuki Kur’an araştırın ondan sonra inanın diyor. Recep arkadaşım sessiz olduğu için Allah’a CC tevekkül ediyor. Tamı tamına 6 ay evden dışarı çıkamıyor. Nihayetinde hırsızlar yakalanıyor. Recep diyor ki artık dışarı çıktım fakat herkes ban inek çalan ve satan Recep diye bakıyorlar zannediyorum diyor.

Soruyorum size böyle bir günah affedilir mi?

Aziz dostlar

Aman dikkat, iftiradan, çamur atmaktan, başkasını karalamaktan, aileleri huzursuz etmekten uzak duralım.

Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 1004 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar