SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

İMAMI AZAMDAN NASİHATLER9 Ocak 2021 - 01:39, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Gönlü, kalbi Allah CC. için yanan, Allah CC. Sevgisiyle dolu Salih kimselerin sözleri HAK sözüdür. Dinleyene dinlediklerini hayatında uyguladıklarında fayda verir. Çünkü peygamberler, Salihler, Sıddıklar, veliler bizler gibi boş, anlamsız konuşmazlar. Söyledikleri hep hak sözüdür. Bizler uyurken onlar uyanıktır. Bizler boş boş konuşur ve otururken onlar ilimle amelle meşgul olurlar. İşte bu kişilerden biriside Hanefi mezhebinin imamı İmam-ı Azam Ebu Hanife Rahmetullahi Aleyhtir. Ömrü ilimle geçmiş İslam’dan asla taviz vermemiş. Zamanın zalim idarecileri kendi isteklerine uygun fetvalar istemişler fakat büyük imam asla hak ve adalet çizgisinden şaşmamıştır. Zindanlara atılmış, işkenceler görmüş yine yüzünü Allah’a CC. Çevirmiş zalimlerin kötü amellerine boyun eğmemiş. Mükâfat olarak bu uğurda canını vermiş, şehit olarak Rabbine kavuşmuş.

Onunla anlatılacak çok şey var. Lakin bir tanesini anlatalım: Her Müslümanın örnek olarak alacağı düşündürücü bir olay. Zamanın zalim idarecisi kendisine kadılık (Hâkimlik) teklif eder. İmam yapamam deyince zalim idareci yalan söylüyorsun der. Büyük imamım çok enteresandır. Lütfen bu cevabı unutmayalım. Hep imam gibi olalım. Kendisine yalan söylüyorsun diyen zalime imam cevaben der ki: Doğru söylüyorsun. Mademki yalan söylüyorsam YALANCIDAN idareci, hâkim, kadı olmaz. Çünkü yalancı doğrudan yana olmaz. Burada imam ne dedi. Ben senin gibi zalim idarende kadılık, hâkimlik yapamam verdiğim kararlar senin işine gelmez. Sen sana göre karar istersin. Bende hak ne ise onu uygularım. Dedim gerçeği söyledim. İşine gelmedi bana haksız ithamla yalancı dedin. Bende öyle ise bırak yakamı yalancıdan hâkim, kadı olmaz. Yalancı Müslümanda olmaz. Münafığın ikiyüzlünün biri olmayalım. O halde asla yalancı biri olmayalım. İşte bir olayını anlattığımız İmam-ı Azamın çok anlamlı nasihatleri sizlere sıralayalım. Eğer bu nasihatleri hayatımızda tatbik edersek dünya ve ahiret bahtiyarlığına erişiriz. İşte nasihatler:

1-) Allah’tan CC. Kork azalarını günahlardan koru, takva sahibi ol. Allah’ın kulu ol, emirlerine uy, yasaklardan kaçın. Rabbim diyor ki: “Ey iman edenler. Allah’tan nasıl korkulması gerekiyorsa öyle kork. Müslümanca yaşa, Müslüman olarak öl.” Süre-i imran 102.

2-)Amellerinin kabul olmasını istiyorsan ilim tahsili yap, cahillikten kurtul. İlimsiz amel olmaz. İlim amelin ruhudur. İlimsiz amel hatalı olur. Amel hata götürmez.

3-) Dinine ve dünyana faydalı olacak kişilerle arkadaşlık yap. Sen kötülük yapacağın zaman seni uyaracak kişilerle beraber ol. Ben nasıl birisiyim diye sorana veli bir kişi şu cevabı verir: Söyle arkadaşını söyleyim senin nasıl biri olduğunu.

4-) Kendine zulüm etme. Çünkü can sana emanettir. Vücudun dana emanettir. Maddi ve manevi yönden seni kirletecek şeyleri vücuduna, canına yaklaştırma. Peygamber efendimiz: “ Muhakkak vücudunuzun sizin üzerinizde hakkı vardır. “ buyuruyor. Bu emanete ihanet kişinin kendine zulmüdür.

5-) Müslüman veya gayri Müslüm hiç kimseye haksız yere düşmanlık etme. Müslüman seven ve sevilendir. Müslüman merhamet sahibidir. Benim gibi düşünmeyen, benim yanıma gelmeyen benim düşmanımdır deme. Fakat dinine, mukaddesatına, vatanına, bayrağına, ezanına musallat olmak isteyenlerle ise mücadeleden vazda geçme. Yani Rabbimin dediği gibi: “ Kendi aranızda merhametli, düşmana karşı ise şiddetli olunuz.” Süre-i Fetih 39.

6-) Allah’ın CC. Sana verdiği mal ve makama razı ol, kanaat et. Başkasında olana göz dikme. Rabbinin taksimine teslim ol.

7-) İnsanlara muhtaç olmamak için çalış. Ne merte, nede namerte muhtaç olma. Alın terinle kazan, helal rızık sahibi ol. Çalış, alan el değil veren el ol.

8-) İnsanlarla karşılaştığın zaman selam ver. Onlara güzel, tatlı söz söyle iyi insanları sev, kötü insanları idare et.

9-) Allah’ı CC. çok zikret, Peygamberimize SAV. Salavat getir.

10-) Her gün muhakkak Kuran oku. Kuran okuyan, Allah CC. Konuşan insandır. Kuran okumayan ise Allah CC. İle dargındır.

11-) Bütün sırlarını gizle. Sır sendeyken senin esirindir. Sır senden çıkarsa sen onun esiri olursun.

12-) Her işte niyetin halis olsun. Helal yemeye dikkat et. Harama yaklaşma.

13-) Komşuna iyilik yap ve onlardan gelen eziyete sabret. Rabbim buyuruyor ki: “ Kötülüğü iyilikle defet.”

14-) Allah’ın CC. Rahmetinden ümidini kesme. Zira ümitsizlik haramdır. Her şeyini kaybet fakat asla ümidini kaybetme. Hatasız kul olmaz hatadan dönüp rabbine dönenlere işte müjde: “ Ey nefislerine uyup hata işleyenler Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Muhakkak Allah CC. Bütün günahları mağfiret eder.” Diyor Rabbimiz. Fecr süresi 37,38,39,40.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 846 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar