SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

İNCELİK 25 Ocak 2022 - 00:55, Salı


Semiha Özgür SEZER

Haberleri takip ettiğimde, içime güneş gibi doğan ve gülümseten şu cümleleri okudum.

  • İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, evde eğitim hizmeti alan Özel Eğitim öğrencisi Fatih Gökdemir’i evinde ziyaret etti. "Öğrencilerimiz nerede eğitimlerini sürdürüyorlarsa biz her zaman onların yanındayız. Bugün Fatih öğrencimizi ve ailesini evinde ziyaret ederek öğrencimizin karne sevincine eşlik etmek istedik"  dedi şeklindeki haber…

Bir eğitimcinin  örnek davranışı. Ve bu ne güzel bir incelik.  Takdire şayan.  Daha öncesinde  müdürümüz atom karınca gibi çalışan Fazilet Durmuş’un gidişinden sonra Ebubekir beyinde özverili duruşunu gözlemliyorum. Projelere açık, çalışkan ve empatisi yüksek bir kişilikte olduğunu düşünüyorum.

KARNE

Çocukların, karnelerini aldıklarında ailelerinden ve çevrelerinden gördükleri destek, özgüvenlerinin gelişimi için sihirli bir dokunuş.  Ailelerinin yaklaşımları bir nebze notları da etkiliyor. Bir çocuğumuz bugün şunu söyledi:  ‘’Babama   iştahlı bir şekilde bir dersimdeki yükselişi gösterdim. Bak baba, notumu yükselttim dedim. Oda bana dalga geçerek  -Tebrik dedi.’’   Çocuk gözünden, yani seninki de başarımı? Boşuna sevinme deyip, çocuğun kendinde gördüğü olumlu bir durumu küçümsemek bunun açılımı.

Elbette aileler kötü niyetle yapmıyor, beklentilerinin karşılanmadığı durumlarda taktik yapabiliyorlar. Ama düşünce ne olursa olsun, çocuğun olumlu tarafını onaylayıp, onore etmek;  kötü taraflarını azaltmanın en güzel yolu.

Fakat biz genelde ne yaparız? Olumsuz taraflarını dilimize dolar; baştan aşağı berbatsın hissini oluştururuz çocukta.  Seansta çocuğumuz ‘‘En sonunda babamın dediği gibi olacağım’’ diyor mesela. Çocuğun bu yaklaşımdan algıladığı, ailenin anlatmak istediği olumlu beklentileri üzerine değil maalesef.  Aksine dillendirdikleri olumsuz davranışlarına odaklanarak ‘‘benden bir şey olmaz, ne yapsam yaranamayacağım, öyleyse onların istediği gibi olayım’’ fikri. Yani ailemin beni gördükleri gibi olayım. Görmelerini istediğim gibi olmuyor çabalasam da fikri oluşuyor.

ONORE ETMEK

O sebeple ki,  İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ebubekir Sıddık Savaşçı’ nın inceliği atlanacak bir mevzu değil. Üstelikte özel bir çocuğumuzu yalnız bırakmaması çok güzel. Bende uzun süre sırasıyla milli eğitim müdürlüğü, kaymakamlık, İl özel idare Genel Sekreterliği yapmış bir eğitimci bir babanın kızı olarak bu  makamlar altındaki gönülden yapılan hizmetlere özel bir bakış açısı geliştirmiş biriyim. Kültürel açıdan bu vizyonu taşıyorum.

Şimdi daksil ile notların değiştirilmediği bir dönemdeyiz. Ama değişmeyen bir şey var ki;

 Karneler kimine mutluluk, kimine huzursuzluk getiriyor. Pedagoji eğitimlerinin ailelere ama sadece annelerden oluşan kitleye değil babalarında olduğu velilere verilmesi o kadar önemli ki. Ancak güzel örneklerin yanında, sayın müdürümüze şu konuda bir gözlemimi de aktarmak isterim, Aile Danışmanı olarak. Rehber öğretmenlerin yönlendirdiği bazı vakalar bana rehber öğretmenlerinin bir kesiminin RAM ile ilgili yeterli bilgiye hakim olmadıklarını, okuldan çocuk yönlendirme noktasında nasıl yönlendireceklerini dahi bilmeyenlerin olduğu, okul ortamında en sağlıklı şekilde çözülebilecek sorunlarda bile direk psikoloğa yönlendirme yaptıklarını görmekteyim. Diğer bir konuda Rehber öğretmenlerinden bir kesiminin çocuklarda karşılaşılan davranış problemlerinin bilgisine hakim olmadığı, Disleksi -Özgül Öğrenme Güçlüğü , Otizm, Dikkat, Hiperaktivite problemi vb. gibi sorunları fark edemediklerinin sonucunda çocuğun öğrenmeye karşı olumsuz tutum geliştirdiğini görmekteyim.

Diğer bir konuda, 1. Sınıf öğrencisi bile Rehber öğretmen tarafından çağrıldığında arkadaşları arasında büyük bir mahcubiyet ve bunu travmaya çevirecek derecede duygusal problem haline getirebiliyor.

Çocukların Rehber öğretmene sohbet edebilmek için bile gidebilecekleri, rahat iletişim kurabilecekleri sıcak bir el olduğunu hissetmemeleri büyük bir sorun.

Sakarya’da her yıl binlerce danışan almış izlenim edinmiş bir uzman görüşü olarak bunları iletmek isterim. 

Ve yazımın sonunda  inceliğinden dolayı tekrar müdürümüzü tebrik eder, iyi çalışmalar dilerim.

Sorunlar ve görüşleriniz için maillerini bekliyorum. Semiha_sezer@hotmail.com

Bu yazı toplam 184 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar