SRT Yayın Akışı - 05.06.2020
Son Dakika

İNKARCILARIN AHİRETTEKİ DURUMU6 Nisan 2019 - 09:43, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

İman şairi bir gönül ehlinin anlamlı bir sözu ile yazıma başlamak istiyorum.

Diyor ki bu kişi imandır o,cevher ki ilahi ne büyüktür.imansız KALB sinede yüktür.yani inkarcının imandan mahrum kalbi bir et parçasından başka bir şey değildir.inakarcılarda aralarında ikiye ayrılırlar.

1-)içi dışı,sözü özü birdir.Hiç saklamaz,küfrünü söyler,gizlemez.

2-)söz ileinkarcı olduğunu söylemez ama bütün işleri şerdir,kulluk görevleri nefsine şeytandır.Allah c.c. yüzü dönmez kalbi açılmaz.İnkarcıların dostudur.Müslümanlara ve Müslümanlığa düşmandır.Guya,sureten Müslüman görünsede sire yani kalben çürüktür.peygamber efendimiz S.A.V. buyuruyor ki; ‘’Kimin kalbinde Allah c.c. den başkası olursa,Allah c.c. onun Dünyada da,Ahirettede düşmanıdır.’’Bize düşen görev hem kalben Allah c.c. bağlanacağız,hemde İslam düşmanlarından uzak olup ,arkalarından gitmeyeceğiz.Bazı insanlar peygamberlerin tebliğlerine,Allah dan c.c. getirdiklerine gönülden inanmış ve kabul etmiş .Bazılarıda sahip oldukları makam ve mala aldanmış Allah-a ve peygamberlere karşı çıkmıştır.Kuranda bunların misali çoktur.Mesela Karun;Kendisine hazineler verilmiş. O, bunları hak yolda kullanmadığı gibi böbürlenmiş bunların gerçek sahibi Allah dır c.c. diyenlere zulmetmiş,bunların sahibi benim demiş sonunda malım dedikleriyle beraber yerin dibine batmış helak olmuştur.İşte inkarcının sonu budur.Bu,sadece böyle olanlara örnek olsun diye Dünyadaki akibettir.Esas olan Ahiretteki durumdur.Dostlar ve dostluklar sadece dünyada değil ahirettede insanca olacaktır.Bize düşen görev nefis ve şeytan aynı zamanda şeytan, görünümlü insanları değil Rabbimizi ve Rasülünü dost edinmek olmalıdır.Malına makamına şöhretine güvenip,aslını inkar eden Allah c.c. ve peygamberine isyan edip şeytana ve din düşmanlarına dost olanlar.Ahirette bakın ne duruma düşecekler;Rabbimiz buyuruyor ki;’’O gün zalim,(inkarcı) kimse(çaresizlik içinde) ellerini ısırıp şöyle diyecektir.Ne olurdu bende peygamberle beraber aynı yolu tutsaydım.Yazıklar olsun bana keşke falanı  dost edinmeseydim.Andolsun Kuran bana geldi (Okötü olarak dost edindiğim) beni Kurandan saptırdı .Zaten şeytan insanı(saptırır,azdırır,inkar ettirir)sonunda yardımcısız bırakı verir’’ Furkan 27-29 bu ayeti kerimenin özeti şudur; İnkarcılar ahrette mutlak güç ve hakimiyet sahibi Allahın c.c. karşısında yalnız ve çaresiz kalacaklardır.Onların dünyadaki eş ve dostu güvendiği mal makam ve şöhretleri kendilerini şımartan şeytanları,onların Allahtan başka taptıkları,şeyler onlara  zerre kadar yardım edemeyecek fayda sağlamayacaktır.Hepsi kaybolacaktır fakat Rabbimiz diyor ki; Baki kalacak(seni kurtaracak) olanlar ise yaptığın hayırlı amellerdir.’’Süre-i Kehf.46

      Son sözlerimiz yine Kuran ve hadislerden olsun:’’ İnkar  edenler gurub gurub Cehenneme sevkedilecekler.Cehennemin Kapıları açılınca görevli bekçiler onlara şöyle diyecekler ;Size içinizden gelen peygamber size böyle bir günden uyarmadımı?. Onlarda evet diyecek. Zümer 71

Fakat orası pişman olma,tevbe etme yeri değil.Hesap yeri inkarcılar ateşe atılınca  bakın nasıl feryat edeceklermiş:Rabbimiz buyuruyor;Ateşte olanlar Cehennem bekçilerine’’Rabbinize yalvarında (hiç değilse) birgün bizden azabı hafifletsin derler.Mümin Suresi.49  Cehennem bekçileride size peygamberler mucizelerle gelmedi? Onlar da evet derler o halde kendiniz yalvarın derler.Şüphesiz ki Kafirlerin (inkarcıların) duası boşunadır.Duada,Tevbede Allah-a  c.c. dönüşte hepsi bu dünyadadır.Ahiret pişmanlık yeri değildir.Zira her zaman söylüyoruz.Yine tekrar söyleyelim:Bu dünyada amel var,hesab yok.Ahiret te hesab var , amel yok.Hesab olan Ahirette Ateşten Kurtulmak İstiyorsak Rabbimizin Kuran da neyi emrettiyse hepsini yapacağız.Neyi yasakladı ise onlardan uzaklaşacağız.İnkar ve inkarcılardan uzak duracağız.Yine şu anlamlı sözle yazımızı bitirelim:’’ Zamansız ölmekten korkma,İmansız,namazsız ölmekten kork.’’  ‘’Parası olan korkmaz PAZARDAN.İmanı,namazı olan Korkmaz MEZARDAN.

    

                                                                                                Selam ve Sevgi ile Kalınız

Bu yazı toplam 995 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar