SRT Yayın Akışı - 25.03.2019

İnsanı var eden emektir9 Nisan 2018 - 10:11, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Değerlerin yer ve anlam değiştirdiği, saygısızlığın açıkgözlülük, şımarıklığın cesaret, yalan-dolanın yetenek, aldatmanın zekâ, hakaretin kahramanlık sayıldığı günümüzde  bugün ne yazsam diye düşünüyorum.

Son yıllarda her düzeyde hayatımızdan çıkardığımız; “lütfen, teşekkür ederim, günaydın, pardon, özür dilerim, iyi akşamlar” gibi sihirli sözcükleri yine ve yeniden kullanıma sokalım çağrısı mı yapsam diye düşünüyorum.

Yepyeni bir  dilimiz oluştu

Yüksek frekansla konuşma, her yerde had bildirme, parmak sallama, posta koyma, ayar çekme, bağırıp çağırarak sert çıkma, laf yetiştirip laf çakma moda oldu!

 Betonlar büyüdü, yeşil alanlar bitti, Cumhuriyetin kazanımları ve ülkenin geçmişi yok edilmeye çalışılıyor.

Hesapsız kitapsız, nerede duracağını bilmeden atılan adımlarla gençlerin hayalleri, ülkenin hedefleri, çocuklarımızın geleceği bitiriliyor.

 Sorgulama yok, düşünme yok, eleştiri yok, okuduğunu anlama becerisi yok... münazara yapmayı bile bilmiyor bu çocuklar.

Lafa  gelince yerli ve milliyiz

Gençlerimiz , çocuklarımız yerli ve milli olsunlar, akıllı olsunlar, sorgulasınlar, ahlaklı olsunlar, kul hakkından korksunlar.. o zaman tamam.

Eğer birileri gelip karşımıza, ‘sen düşünme, sen akıl etme, sen muhakeme yapma, sen sadece söyleneni yerine getir, gerisine karışma’ diyorsa, bilin ki orada bir başka şey var.

Gülmeyi kesmeyelim tabi ama tehlikenin farkında olalım.

İlerlemenin değerlerini, sanatı, bilimi bırakmayacağız. Yaratıcılığın ve hayal gücünün sınırlarını daha da fazla zorlayacağız.

Bilindiği gibi hayata değmeyen bilgi havada kalır! İnsanı var eden emektir. İnsanı yaşatan umuttur. İnsanı insan kılan düşüncedir. İnsanı farklı kılan yaptığı değerlendirmeler ve işine verdiği değerdir.

Bu yazı toplam 691 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız