SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

İNSANIN DEĞERİ13 Ekim 2021 - 13:33, Çarşamba


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Kardeşlerim

Her şeyi yaratan Rabbimizdir. Yarattıkları içinde değer ve şeref bakımından en başta gelen insandır. Rabbimizin ifadesiyle “Muhakkak ki ben yeryüzünde bir halife vekil yaşatacağım” buyurdu. Bu halife (vekil) insandır. İnsan yeryüzünde Rabbimizin halifesi, vekilidir. Bu nedenle yüce Rabbimiz insanı karantinaya (muhafaza ve korumaya) almıştır. İnsan denilen bu  muazzam, muamma (gizlilikler yapısı) varlık, rabbimizin en ibret alınacak sanatıdır. İnsanla ilgili öyle kurallar vardır ki her Müslümanın bunlara uyması lazım. Mesela insan ne bir başkasına ne de kendine zarar veremez, zulümdür. İnsandan bir kıl bile koparmak  caiz değildir. tabi ki burdaki kıl koparmak demek can yakmak anlamında mecazi bir kelimedir. Televizyonlarda izliyoruz. Yan baktı, yol vermedi gibi havadan sudan nedenlerle sopalı, bıçaklı saldırılar, yaralama ve ölümle sonuçlanan kavgalar. Bütün bunların temelinde yatan sebep biz Müslümanız, fakat müslümünca yaşamıyoruz.

Dinimizi, Kur’anımızı , Peygamberimizi tam bilsek hayatımızı ona göre ayarlasak böyle çirkinlikler meydana gelmez. Kurtuluş anlamına gelen islam, bu islama mensup olmuş Müslüman ne kendine nede başkasına zarar veremez.

Rahmet ve şifa kaynağı Kur’anımız da Rabbimiz “düşmanınıza şiddetli olun, aranızda merhametli olun” buyuruyor. Fakat biz din kardeşimize düşmana vurur gibi vuruyoruz. Haklıyım onun için böyle yaptım deme hakkımız yok. Bu memleket hukuk devleti. Herkes kendine göre hareket edemez.

Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir buyuran Rabbimiz insana verdiği değeri göstermiş oluyor. Kan davası, aşiret davası haramdır. Bir bizden, bir sizden anlayışı İslam, Kur’an anlayışı değildir. bu konuda yüce rabbimiz “bir mümini kasden öldüren çıkmamak üzere kendi için hazırladığım cehennemde büyük azabdadır” buyuruyor. Ancak birisi senin vatanına namusuna canına malına zorla saldırırsa sende bütün direnmene, mücadeleye rağmen saldıranlarla başa çıkamadınsa, son çaren vatanını, namusunu, canını, malını korumak için öldürmekse böyle bir zalimi öldürmekte dinen mesuliyet yoktur. Hatta bu müdafaa, mücadele esnasında ölürsen şehitlik mükafatı vardır. Onun içindir ki biz Müslümanlar hiç kimsenin vatanına, namusuna, canına, malına saldırmadık; saldırmayız. Fakat saldırma cüretinde olana da haddini bildirir, dersini veririz.

Rabbimizin ifadesiyle biz Müslümanlar düşmana şiddetli, kendimize ise merhametliyiz. (Sure-i Fetih Ayet 29) Biz merhamet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’nın SAV ümmetleriyiz. Rabbimiz buyurdu ki size insan olarak bir peygamber gönderdik. O, size çok düşkün, inananlara merhametlidir. (Sure-i Tevbe ayet 29)

Onun  ümmeti isek bizde birbirimize düşkün ve merhametli olacağız. En büyük savaş nefisle, öfkeyle olan savaştır. Öfke şeytandandır.

Bir anlık öfke büyük hasarlar açar. 5 dk sonra ayarsın, kendini demir parmaklıklar arasında bulursun. Ne dünyan kalır, ne de ahiretin. Halbuki bir ayette yüce rabbimiz “yerler ve gökler genişliğinde olan cenneti biz öfkesini yenenler için hazırladık buyuruyor. (Sure-i İmran ayet 133-134) Ya öfkeyi yenip, nefsin dediğini yapmayacağız, cennete gideceğiz. Ya da öfkeye yenilip nefsin dediğini yapıp cehennemde sonsuz kalacağız. Ne başkasını öldüreceğiz. Ne de tıbben doktorlar raporu ile bir sakınca yoksa kürtaj denilen kasaplık olayı ile ana rahmindeki ceniyi öldürmeyeceğiz.

Her üçünün de cezası aynıdır. Yani ebedi cehennemdir.

Canımız bizim değil Allahımızındır(cc) o verdi ancak o alır. Halkını bombalarla öldürmeyi sanat edinen ESET ve diğer zalimler için yaşasın CEHENNEM.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 47 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar