SRT Yayın Akışı - 07.07.2020
Son Dakika

 

İNTİHARLAR ARTTI18 Kasım 2019 - 10:22, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Türkiye'de son 18 günde 3 farklı siyanür vakasının yaşanmasının ardından Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı düğmeye bastı. Bakanlık, siyanürle intihar vakalarını araştırmak için bir komisyon kurdu. Araştırmanın sonuçlarının kamuoyuyla detaylı bir rapor halinde paylaşılacağı ifade edildi.

İstanbul Fatih'te 4 kardeş, kapıya "İçeride siyanür var" yazılı bir not bırakarak intihar etmişti. Türkiye gündemini bir hayli meşgul eden bu olaydan birkaç gün sonra benzer bir vaka daha meydana gelmişti. Antalya Konyaaltı'nda 2'si çocuk 4 kişilik bir aile, benzer yollarla canlarına kıymıştı. Son olarak ise  İstanbul Bakırköy'de 1'i çocuk 3 kişinin cesedi bulundu.

Yaşanan bu üzücü olayların ardından hemen hemen herkesin aklına aynı soru geliyor; "Siyanüre ulaşmak neden bu kadar kolay?" Görüyoruz ki siyanüre ulaşmak isteyen bir kişinin işi hiç de zor değil. Son derece tehlikeli bir madde olan siyanür, ne yazık ki sadece bir internet aramasıyla, alışveriş sitelerinden temin edilebiliyor.

Google üzerinden siyanür hakkında yapılan aramalar artı. Çıkan tablo herkesi şaşırttı. "Siyanür  nereden alınır, siyanür satın al, siyanür fiyat" gibi birçok farklı aramalar insanların siyanüre olan merakını gösterdi. Siyanürü en çok aratan iller arasında ilk gün Sakarya   dördüncü sıradaydı. Yapılan uyarıların ardından internet sitelerinin siyanür maddesinin satışlarını geri çektiği de belirtiliyor.

TÜİK'in 2018 yılındaki intiharların nedenleriyle ilgili verilerinde 3 bin 161 olaydan 1155'inin nedenin belirlenemediği yazıyor. Belirlenen nedenlerse sırasıyla şöyle: Hastalık (677), geçim zorluğu (246), aile geçimsizliği (129), hissi ilişki ve istediği ile evlenememe (86), ticari başarısızlık (6), öğrenim başarsızlığı (1). 861 vaka ise diğer kategorisinde değerlendirilmiş.2000-2018 yılındaki verileri incelendiğinde intihar nedenleri arasında genelde ilk sırayı hastalık, ikincisini aile geçimsizliği, üçüncü sırayı ise geçim zorluğu alıyor.

Herkes bu tür olaylara intihar ederek tepki göstermez. Tersine insanların çoğunluğu böyle stresli durumlarla karşılaştığında intihar etmez. Öyleyse çoğu kişi intiharı seçmediği halde, neden bazıları bunu bir çözüm olarak görüyor?

Depresyon tedavi edilebildiğinden, böyle bir eğilimin farkına varmak önemlidir. Acizlik duyguları tersine dönebilir. İnsanlar intiharın ardında yatan etkenlerin üstesinden gelirlerse, çoğu kez intihara yol açan duygusal acılara ve streslere farklı şekilde tepki gösterebilirler.

Mutlu bir toplum için ülkenin refah düzeyi,yaşam ve kültür kalitesi inanın çok etkili.

Demek ki insan yaşamında en iyi  bakılacak şey umut. Umudunu yitiren tahammülü zorlanan insanların, çözümsüz kalmayacağı ruh gücüne ihtiyaç var.Umudunuzu hep besleyin.

Bu yazı toplam 720 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar