SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

İŞ KAZASI TESPİTİ21 Mayıs 2022 - 00:23, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, bugün yazımda iş kazasının tespitine ilişkin emsal teşkil edecek bir Yargıtay kararını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kaza olayıyla ilgili hazırlık soruşturması sırasında davalı işveren şirket ortağının imzasıyla da onaylı olan ifadesiyle “misafirim olan ...’ı kamyonun üzerine çıkmasını söyledim. Kamyonun kasasından çuvallara tutunarak üstüne çıkmaya başladı, kasanın üstündeki çuvallardan tutunarak kendisini yukarı almak istedi ancak eli çuvaldan kaydı, önce kamyonun şoför mahallinin üstüne düştü, oradan da iş yerinin içerisine, yere beton zemine düştü” şeklinde beyanda bulunduğu, ceza yargılaması sırasında ise davalı işveren şirket ortağının “müdahil kendi isteği ile yukarı çıkmak istedi” şeklinde ve ifadesinde yer alan “kamyonun üzerine çıkmasını söyledim” beyanı ile çelişir bir beyanda bulunduğu, yine ceza yargılaması sırasında tanıkların “davacı kazalının işyerine zaman zaman gelerek yardımda bulunduğu” şeklinde beyanda bulundukları hususları birlikte gözetildiğinde; davaya konu yapılan işin içerik, kapsam ve niteliğine göre sigortalı ile davalı arasındaki ilişkide; davalının her an denetim ve buyurma yetkisini kullanabilecek olması, sigortalının, edimleri ile ilgili davalının buyruklarına uyma dışında çalışma olanağı bulamayacağı nitelikte teknik ve hukuki bir bağımlılığın bulunması ve genel olarak çalışmanın; “bağımlılık” unsurunu bünyesinde barındırdığı, dolayısıyla hizmet akdinin varlığının, sigortalılığın, ve dolayısıyla kaza olayının iş kazası olduğunun kabulü gereği hüküm bozulmuştur.

Yargıtay bu kararı ile bağımlılık unsuruna değinmiştir. Bazı iş kollarında sigorta yapılmadan ve sadece bir işi yapmak üzere çalıştırılan işçiler vardır. Bu işçiler için sigorta yapılamamış olması işyerinde kaza geçirilmesi durumunda daha sonra SGK nezdinde iş kazası tespitini bir hayli zorlaştırmaktadır. İşte bu noktada bağımlılık unsuru sağlanması durumunda, yukarıda paylaştığım emsal kararda da görüldüğü üzere olayın iş kazası olduğu tespit edilmiş demektir.

Bu aşamadan sonra işçinin maddi ve manevi tazminat davası açma yolu açıktır.

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 337 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar