SRT Yayın Akışı - 22.02.2020
Son Dakika

İŞ SÖZLEŞMESİNİN TAZMİNATSIZ SONA ERME DURUMU!9 Ağustos 2019 - 10:19, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Tüm yazılarımda çalışan arkadaşlarımızın haklarından çokça bahsettik , bir de madalyonun diğer yüzünü öğrenmekte fayda var. Yani işverenin, iş sözleşmesini tazminatsız olarak fesih etmesi.

Hangi hallerde sözleşme süresi dolmadan fesih edilir?

*Sağlık sebepleri

*Zorlayıcı sebepler

*Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller.

Son zamanlarda  ekonominin dinamizmi çokça sallantıya girmesiyle; işverenlerin maddi yüklerini taşımada zorlanması akabinde çalışanların  işe entegre olmaları  konusunda sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır. Bu durum işveren ve çalışanlar arasında çatışmaya neden olmaktadır.

Çalışan Arkadaşlar Dikkat !!!

Çalışma koşunlarının ağır ve stresli olması; çalışan arkadaşlarımızın iş hayatında tahammül sınırlarını zorluyor. Ama şu konuya dikkat çekmek istiyorum ;

*Çalışanın ,çalışma arkadaşına sataşması,

*Çalışanın, işverene sataşması,

*Çalışanın, işverenin eşine veyahut çocuklarına sataşması ve iş yerinde olay çıkartması.

Bu gibi durumlar çalışanın ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı anlamına geliyor. Bu demek oluyor ki tartışmanın mahiyetine göre ;işverenin çalışanı tazminatsız olarak işten çıkartabilir. Bu yüzden işyerinde tartışmaya karışmamaya özen gösterilim ki yıllarca biriktirdiğiniz tazminat ve diğer hak  ve alacaklarınızı kaybetmeyiniz.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 1245 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar