SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

İŞ YERİNDE KALP KRİZİ GEÇİRMEK, İŞ KAZASI SAYILIR MI?7 Mayıs 2022 - 00:07, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, bugün iş yerinde kalp krizi geçiren işçinin, iş kazası kapsamında tazminat alıp alamayacağına ilişkin sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bu durumu emsal Yargıtay kararı ile açıklayacağım.

Eldeki davaya konu olayın meydana geldiği tarih itibari ile davanın yasal dayanağı 5510 sayılı Yasa'nın 13. maddesidir. Maddenin birinci fıkrasında iş kazası,

“a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d)Bu Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.” şeklinde tanımlanmıştır.

İş kazası nedeniyle sosyal sigorta yardımlarının yapılabilmesi öncelikle Kurumun zararlandırıcı sigorta olayının iş kazası olduğunu kabul etmesine bağlıdır. İş kazası olgusu Kurumca kabul edilmezse somut olayda olduğu gibi sigortalının ya da hak sahiplerinin olayın iş kazası olduğunu dava yolu ile tespit ettirmesi gerekmektedir.

Burada önemli olan husus meydana gelen zarar ile ani olay arasında illiyet bağının olup olmadığı meselesidir. Kanunda iş kazası tanımlanırken dıştan gelen bir etkinin varlığından bahsedilmemiştir. Bu nedenle sigortalının kalp krizi veya beyin kanaması geçirmesi ile intihar etmesi de iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir. Burada önemli olan bir husus, olayın iş kazası sayılması ile işverenin kazanın meydana gelmesinde kusuru olup olmadığı halinin karıştırılmaması gerektiğidir. Zira bir olayın iş kazası sayılması ile işverenin kusurunun bulunması durumu aynı değildir. Önemine binaen belirtmek gerekir ki illiyet bağının varlığı için sigortalının yaptığı iş ile gerçekleşen kaza arasında bir bağ olması gerekmektedir.

Eldeki dava dosyası incelendiğinde, davacının davalı şirkette “Kalıpçı Ekipbaşı” olarak çalışırken görevinin ifası esnasında 29.10.2009 tarihinde kalp krizi geçirdiği, olayın 5510 sayılı Kanunun 13/c maddesi gereğince çalışma esnasında gerçekleştiği sabittir. Bu takdirde kalp krizi ile çalışma arasında illiyet bağı aranamayacağından 29.10.2009 tarihli olayın iş kazası sayılması gerektiği açıktır. Nitekim Hukuk Genel Kurulunun buna ilişkin son içtihatları da işçi olarak sigortalı çalışılan ve çalışma zaman dilimi içinde iş yerinde geçirilen kalp krizinin iş kazası sayılması gerektiği yönündedir.

O halde, davacı vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve Ankara Bölge Adliye Mahkemesi ... Hukuk Dairesinin istinaf başvurusunun esastan reddine ilişkin kararı kaldırılarak İlk Derece Mahkemesince verilen hüküm bozulmalıdır.

SONUÇ: Ankara Bölge Adliye Mahkemesi ... Hukuk Dairesi kararının, HMK'nın 373/1. maddesi gereğince kaldırılarak, temyiz edilen ilk derece mahkemesi hükmünün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, oybirliğiyle karar verildi.

Buradan hareketle işyerinde gerçekleşen kalp krizi ve beyin kanaması durumları iş kazası kabul ediliyor. Tazminat hesaplamasında ise kusur durumu, işçinin yaşı, işçinin maaşı …vb gibi etkenler ön plana çıkıyor.

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 233 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar