SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

İŞÇİ, ZİMMETLİ ARACI ÖZEL İŞLERİNDE KULLANIRSA…18 Eylül 2021 - 00:43, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, pandemi süreci ile malumunuz işten çıkarma yasağı uygulaması yapıldı. İşten çıkarma yasağının sona ermesi ile işverenlerin çok sayıda işçiyi işten çıkardıklarını görüyoruz.

İşverenin işçiye zimmetlediği aracı, işçi kendi özel işlerinde kullanırsa ne olur dersiniz?

Bu konuyu Ankara Bölge Adliye Mahkemesince verilen emsal karar ışığında açıklamak isterim.

Davacıya, … tarihinde zimmetle araç teslimi yapıldığı, şirket araçları yönetmeliği bulunduğu, bu yönetmelikte " ... görev tahsisli araç dışında hiç bir personele (istisnasız) özel kullanım için araç tahsis edilmeyecektir. Personele verilen araçlar yıllık izin ve özel ihtiyaçlar için kesinlikle kullanılamaz. Kullanılması durumunda gerekli idari ve yasal müeyyideler uygulanır..." hükmünün bulunduğu, GPS kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporunda aracın kullanım kayıtlarının tespit edildiği, aracın daha önce şirkette staj yapmış kişinin ikamet ettiği eve sık sık gittiğinin tespit edildiği, bu tespitlerin dosyada mevcut kayıtlara göre en son … tarihi olarak belirlendiği anlaşılmıştır. Bu şekilde davacının şirkete ait aracı özel işlerinde kullandığı sabit olmuştur.

Kanunun maddesindeki altı günlük haklı fesih süresi feshe yetkili disiplin kurulunun durumu öğrenmesinden itibaren başlar. Tanık beyanlarından da feshe konu her iki nedenin de işverence önceden bilindiği, GPS kayıtlarının sürekli kontrol edildiği, durumun işverene bildirildiği de anlaşılmaktadır. Fesih tarihine kadar bu durumun sürdüğü kabul edilse dahi bu eylem haklı fesih ağırlığında değildir. İşverene geçerli fesih imkanı verir.

Feshe konu edilen eylemlerden sabit kabul edilenler haklı feshe konu edilecek ağırlıkta olmayıp sabit kabul edilen olaylar nazara alındığında işverenin davacı işçi ile iş akdini sürdürmesi yükümlülüğünün beklenmesi de yönetim hakkı kapsamında uygun değildir. Bu nedenle işverence yapılan fesih haklı olmamakla birlikte geçerli, olduğundan davalı vekilinin davanın sonuçta kabulüne yönelik istinaf talebi yerinde görülmüştür. Dosya kapsamı mevcut delil durumu ve ileri sürülen istinaf sebepleri nazara alınarak davalı vekilinin istinaf başvurusunun kısmen kabulü ile iş akdi geçerli nedenle feshedildiğinden davanın reddine karar verilmesi gerekmiştir.

Mevcut kararda haklı feshin ağır olduğunu fakat durumun geçerli fesih olarak değerlendirilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Yani bu durumda işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanırken, açmış olduğu işe iade davası ve işe başlatmama tazminatı talebi ise olumsuz sonuçlanıyor.

 

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 218 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar