SRT Yayın Akışı - 18.11.2019
Son Dakika

İŞÇİNİN MAĞDURİYETİ!10 Ağustos 2019 - 07:19, Cumartesi


Av. İlker YILMAZ

Değerli Sakaryalılar;

Bu günkü yazımda İşten çıkarılan işçilerin, işe iade süreci hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Bazı çevreler tarafından Ülkemizde ekonomik şartların çok iyi olduğu dillendirilse de, büyük çaplı şirketlerin dahi işlerdeki daralma sebebiyle işçi çıkardığını görmekteyiz.

 

Kimi şirketler bu sebeple çıkardıkları işçilere kıdem ve ihbar tazminatını öderken, kimi şirketler de daha kötüsünü yaparak başka sebepler göstermeyi tercih edip işçinin tazminatını ödememe yöntemini seçip hakkını araması için, işçiyi mahkemelere yönlendiriyor.

 

Yukarıda söylediğim her iki seçenekte de ciddi problemler ortaya çıkıyor. 4857 sayılı iş kanununun 20. Maddesinde geçersiz feshe ilişkin şu şekilde bir düzenleme mevcut:

 

İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde işe iade talebiyle, İş Mahkemeleri Kanunu hükümleri uyarınca arabulucuya başvurmak zorundadır. Arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamaması halinde, son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren, iki hafta içinde iş mahkemesinde dava açılabilir. Taraflar anlaşırlarsa uyuşmazlık aynı sürede iş mahkemesi yerine özel hakeme de götürülebilir. Arabulucuya başvurmaksızın doğrudan dava açılması sebebiyle davanın usulden reddi halinde ret kararı taraflara resen tebliğ edilir. Kesinleşen ret kararının da resen tebliğinden itibaren iki hafta içinde arabulucuya başvurulabilir.

 

Feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir. İşçi, feshin başka bir sebebe dayandığını iddia ettiği takdirde, bu iddiasını ispatla yükümlüdür.

 

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 25.10.2017 RG NO: 30221 KANUN NO: 7036/11) (YÜR. TAR.: 01.01.2018) (KOD 2)

Dava ivedilikle sonuçlandırılır. Mahkemece verilen karar hakkında istinaf yoluna başvurulması halinde, bölge adliye mahkemesi ivedilikle ve kesin olarak karar verir.

 

Bu maddede özetle işe iade davasının ivedilikle sonuçlanması gerektiği yazıyor. Fakat uygulamaya baktığımızda bu davaların kesinleşme sürecinin Ülkemizdeki şehirlere göre farklılık gösterdiğini ve şehrimizde ise ortalama 7 ay ile 1 sene aralığında sonuçlandığını görüyoruz.

 

Tespit niteliğinde açılan bu davanın sonucunda ise İş Mahkemeleri işçiye en çok 4 aya kadar boşta kaldığı sürenin ücretinin ödenmesine karar veriyor. Yani burada işçi açısından ciddi bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Bu mağduriyeti gidermek için 2 seçenek gündeme gelebilir.

 

Birincisi, kanun maddesi değiştirilerek, mahkeme kesinleşene kadar baoşta kalınan sürenin işçiye ödenmesi şeklinde düzenlenecek. Fakat bu durumda işveren açısından mağduriyete yol açabilir.

 

İkincisi ise, madem Mahkeme kararında en çok 4 aya kadar işçinin boşta kaldığı sürenin işçiye ödenmesine karar veriliyor, Mahkeme kararının kesinleşmesi de 4 ayı geçmeyecek şekilde olması gerekir. Aslında yapılması gereken de bu olmalıdır.

 

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 1056 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar