SRT Yayın Akışı - 20.01.2019

İSLÂM DEĞİL HOCALAR YENİLENMELİ!!15 Mart 2018 - 07:45, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Aslında çok geç kalınan ve son günlerde meydana çıkan islâm’ ın güncellenmesi hususunda o kadar spekülâsyonlar yapılıyor ki şaşmamak mümkün değil. Din adamı kisvesi altında fetva veren bir çok alim görünümündeki zalimlerin son zamanlarda verdikleri fetvalarla! Ortalığı karıştırmaktadırlar. Türkiye’mizde maalesef bu tür tarikatlar ve tarikatların şıh! görünümlü dünyevi bilgilerden yoksun olduğunda uhrevi ilimlerin karşılaştırmasını yapmadıklarından durmadan yumurtlamaktadırlar. Bunların ne olduğunu yazmama gerek yok sanırım. Zira herkes bunları ve söylediklerini yakından tanımakta ve bilmektedirler..

                 Evet bende güncellenmesi gereğine İslâm’ın değil İslâm adına fetva verenlerin güncellenmesi gerekir. İslâm da olmayan hususların açıklanmasında birbirileri ile yarış halinde olanların dikkatleri çekilmeli. İslâm dini kardeşlik ve barış dinidir. İslam’ın kriterlerine ters düşen çıkışlar ile, esasen İslâm’a ve İslâm’a inananlara zarar veriyorlar. Ve bu yanlış fetvalar yüzünden milletimiz gittikçe İslam dini fakiri ve birbirleri ile düşman olmaktadırlar. Aksini savunmak mümkünmü?

                Öyle fetva verenler var ki Kur ’an da açık ve net olan ayetleri bile kendi kafalarına yorumlayarak adeta Kur’ an da reform yapmaktadırlar. Hani devletimizin bir zamanlar çoban sülüsü toprağı bol olsun Süleyman Demirel’in Kur’ an ın 112 ayeti değişmeli deyişi bu zırvaların başlangıcı olmuştur.

                Bu konuda marjinalleri asla dikkate alamayız. İslâm'ın güncellenmesinin gerekliliğini vurgulayan, "Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hoca efendi! tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim beni tefe koymasın’’ diyen sayın cumhurbaşkanımıza bu deyişine bende İslâm’ın değil hocaların yenilenmesi gerekir deyişimle ‘’ Şimdi bu hocaların! Beni de tefe koyacakları önemli değil Allah c.c. tefe koymasın’’ deyişini bu yazının sahibi olarak tekrar ediyorum...

              Peygamber efendimiz (s.a.v.) in ne tarikatı vardı ne mezhebi. Yanlışsa söyleyin Allah c.c. aşkına var mı idi? yoktu. Efendimiz Kur’an ve sünnet üzerine yaptıklarını ve yapmamız gerekenleri açıkça anlatmıştır. Tarikatlar sayesinde tespit edildiğine göre 400 adet husus (maliki, şafi, Hanbeli, Hanefi) mezheplerine göre ayrı ayrıdır. Hepside benimki Kur’an a uygun derler. Herkes Kur’anı nasıl oluyor da ayrı yorumlayarak manalar çıkarmaktadırlar. Şimdi Türkiye’mdeki tarikat liderleri ve cemaatlerin hepsi birbirleri ile kavgalı aynı camiye namaz  kılmaya bile gitmemektedirler.Ve bunlar bize yön vermeye çalışmaktadırlar maalesef.

               Bana göre de aklı başında, dünyevi ve uhrevi ilimlerle mücehhez, ilmini tam yapmış alimlerin bir araya gelerek yeni bir konsensüs ile içtihatlar ve fetvalar madde madde kaleme alınarak bir kitap haline getirilerek dinen sorulan bütün sorulara her kesin aynı cevabı vermesi ile İslam kaideleri çok daha yerine oturur. Nasıl ki TCK daki bir madde her hakim tarafından aynı uygulanıyorsa İslâm hakkındaki işlemlerinde her yerde her söyleyenin aynısının olmasının temin edilmesi gerekir.

                Ne güzel bir geçim yolu oldu hocalık. Sorarsanız din adamı. Camide imam. Maaştan başka hiçbir geliri yok ama maşallah evi var, arabası var, yazlığı var, arazisi var lüx yaşamı var, bankalarda mevduatı var. Kendisine maşallah bir devlet maaşı ile bunları nasıl yaptınız dediğinizde ‘’çok şükür Allah.c.c. veriyor’’.der. Prof dr. Mehmet Okuyan beyin dediği gibi: cenaze namazı para, tebareke para, ölünün arkasından İslâm da yeri olmayan günler olan 7sinde para, 40 ında  para, 52 sinde para, sene-i devriyesinde para, para, para. Mezarlıklarda taze okundu diye hibe edilen Yasin-i şerifler, tebareke-i şerifler para mukabele para hatim para. Para, para, para. Senin olmayacakta kimin olacak yani.

                 Allah c.c. İslâmı ve bizleri ham softa kaba yobazların elinden kurtarsın inşallah. Acilen İslâm değil, hocalar yenilenmeli ve güncellenmeli..Saygılarımla

Bu yazı toplam 573 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız