SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

İSLAM'DA ALIŞVERİŞ NASIL OLMALI12 Ekim 2018 - 10:28, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

 Bu dünyada çeşitli şekilde geçim kaynakları vardır. Bunlardan bir tanesi de bir malı satın alıp pazarlarda satmaktır. Dilimizde bu işe alışveriş deniliyor. Hiçbir esnaf, satıcı zararına mal satmaz, muhakkak kâr elde eder. Fahiş fiyata kaçmamak şartıyla aldığı malı üzerine kârını da koyarak satmak caizdir, helaldir. Alışverişte esas olarak dikkat edeceğimiz konular ise aşağıdaki sıralayacağımız hususlardır. Bu hususlar ticarette çok önemlidir. Bu hususlar şunlardır

 1) Sattığı malı ölmemek. Şayet malını yalan şeylerle översen müşteriye zulmetmiş olur, aldatmış olursun. Peygamberimiz (SAV) " Aldatan bizden değildir." buyuruyor. Malında hile yoksa malını doğru sözlerle översen o zaman da boş laf etmiş olursun, lüzumsuz sözler söylemiş olursun. Rabbimiz " Her ne söz söylerseniz mutlaka yanınızda bir gözcü (melek) vardır." buyuruyor.( Kaf suresi 18). Demek biz boş değiliz. Sadece malında bir kusuru varsa onu söylemek dinimizin imanımızın gereğidir.

2) Malımızı satarken yemin etmek. Ticarette doğru da olsa yemin etmek caiz değildir. Eğer yalan yere yemin edersen kendini, imanını harabeye çevirirsin. Doğru yere yemin edersen beş kuruşluk menfaat için Allah (c.c) ın adını alet etmiş olursun. Peygamberimiz SAV Buyuruyor Ki : Vallahi öyledir veya öyle değildir diyen tüccara, satıcıya bu sözünden dolayı yazıklar olsun."

 Ticarette yalan yemin malın sürümünü artırırsa da bereketini giderir. 3 Kısım insan vardır ki Allah cc kıyamet günü bunlara rahmet nazarı ile bakmaz. Kibirli fakir, verdiğini başa kakan, yeminle mal satan."  Bu uzunca hadisi şerif şunu gösteriyor ki çok satıp da şikayeti bitmeyenlerin cezası bundan dolayıdır.

 3) Sattığı malının bütün gizli ve aşikar kusurlarını söylemek Müslümanın görevidir. Aldatmayacak ve aldanmayacak. İmamı Azam çalıştırdığı kişinin kusurlu malı kusurunu söylemeden sattığı için, satılan malın parasını fakirlere verdiği söylenir. Çünkü kusurlu malı kusursuzmuş gibi bilerek satmak HARAMDIR.

4) İyi malına hile karıştırmak da Müslümana yakışmaz.

Peygamber Efendimiz SAV bir gün Buğday pazarına uğradı. Orada iyi bir buğday gördü hoşuna giden bu buğdayı eli ile okşayınca altının yaş olduğunu görünce satıcıya sordu. Bu nedir? satıcı dedi ki: "Ya Rasulallah yağmur altında kaldı ıslandı" dedi bakınız Peygamberimiz ne buyurdu: Niçin ıslak tarafını üste çıkarmadın? herkes görür de ona göre alırdı. Bizi aldatan bizden değildir." buyurdu. Biraz kilo fazla olsun diye yapılan hile hem ticareti harama sokuyor hem de kişi ümmeti muhammedlikten siliniyor.

Aziz dostlarım,

 Ne yaparsak yapalım Kur'an ve ahlak-ı Rasulullah'tan ayrılmayalım. 3 günlük fani dünya hayatı için ebedi ahiret hayatımız yıkmayalım. Ticaretimize, alışverişimize hile yalan aldatma sokmayalım, şeytanın maskarası olmayalım. Hem kendimizi hem de çoluk çocuğumuzu haram kazançla zehirlemeyelim. Kazancımız az olsun ama helal olsun.

 Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 421 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur