SRT Yayın Akışı - 05.04.2020
Son Dakika

İSLAM'DA CİHAT VE ŞEHİTLİK11 Ocak 2020 - 08:00, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

 Rabbimizin bizim için razı olduğu İslam dinine mensup Müslümanlar olarak bizleri sevgili Peygamberimizin doğumundan bu yana, düşmanlar tehdit etmektedir. Bu durum diğer peygamberler ve ümmetleri için de aynıdır. Düşmanların özel olarak din, Kur'an ,bayrak ve vatan üzerinden saldırmaları vardır. Onun için bu mücadele kutsaldır. Zira İstiklal marşı şairimiz merhum Mehmet Akif diyor ki: bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Vatan yoksa hiçbir şey yoktur. Hürriyet yoktur. Görünüşte dünyanın her yerinde çile zulüm baskı hep İslam ülkelerinde Müslümanlarda. Yani bu doğal bir şeydir. Çünkü düşmanın sevmediği fakat Müslüman için en büyük Şeref ve üstünlük olan din, Kur'an, peygamber, ezan, bayrak ve vatan güzellikleri bizde olduğu için tabii ki baskı ve taarruz bize olacaktır. Bu sebeple sevgili Peygamberimiz SAV dünyada (inananlara) rahat yoktur. Rabbimiz de: Sizden öncekilerin başına gelen (çile sıkıntı zulüm) size de gelmedikçe cennete gireceğinizi mı sanıyorsunuz buyuruyor. Demek ki bu çile ve zulümlerin sonunda Cennet vardır. Zira inananın hayatı dünya ve ahirettir. Zalimin ise ahiret diye bir imanı olmadığı için o bu dünyadan ibaret gördüğü hayatı zulümle geçiriyor. Yaşasın zalimler için cehennem.

 Kardeşlerim,

Elimizde bulunan bu kadar kumsallara sahip çıkmak onları düşmana kaptırmamak için yapılan mücadelenin adını CİHAD, bu uğurda ölene ŞEHİD, kalana ise GAZİ denir. Her Müslümanım diyene bu yolda üzerine düşen neyse onu yapmak FARZ dır. Bu kutlu yolda yürümeyen, adam Sen de, banane diyenin dinden vatan'dan nasibi yoktur. " Sevgili peygamberimize SAV sordular. " En faziletli amel hangisidir. Peygamberimiz SAV cevap verdi :

a) vaktinde kılınan namaz

 b) ana-babaya iyilik

 c) Allah cc yolunda Cihad buyurdu.

Cihat sorununuz yoksa din ve vatan hürriyetimiz de yok demektir. Rabbimiz buyuruyor ki ey iman edenler sizi cehennem ateşinden elem acı veren azaptan kurtaracak amellerden haber vereyim mi?

1) Allah'a c.c.

2) peygambere itaat edin

3) mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Sure i saf 9

 

 

Kardeşlerim,

Bedir'de, hendek'te, uhud'da, malazgirt'te, İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, Sakarya'da yapılan ne ise, 15 temmuz'da fetö terör örgütüne karşı yapılan cihad o kadar kutsaldır. Suriye'de Esed zalimine karşı Müslüman Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmak, mazlumlara vatanımızda ensarlık yapıp kucak açmak, ekmeğimizi bölüşmek kutsaldır. Bazıları ne işimiz var Suriye'de, ne işi var vatanımızda onların deseler de; biz Ensar olmaktan vazgeçemeyiz. Filistin'de Arakan'da da varız. Bugün de Libya’da zalim HAFTERİN zulmüne uğrayan kardeşlerimizin yanında olma zamanıdır. Bu aziz Ümmet, Cihad şuurundan asla vazgeçmez. Nerede zulüm varsa orada biz varız. Bu yolda en büyük Şeref şehitliktir.

Rabbimiz "Allah yolunda (din ezan bayrak vatan aşkı ile) Cihad ederken ölenlere ölüler demeyiniz onlar diridir fakat anlayamazsınız." Buyuruyor. Mehmet Akif merhum diyor ki; "Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım" Bu millete kimse hak yoldaki cihadına pranga vuramamıştır. Peygamberimiz SAV "şehit mahşer yerine kanı akarak gelir ve kanı mis gibi kokacak tır" buyuruyor. Zalime azap var mazluma CENNET var.

Bazıları şehitliği, havaya kan dökülüyor zannetseler de bakın Akif merhum ne diyor: Geleceği karanlık görerek azmi bırakmak, alçak bir ölüm varsa budur ancak. Biz DİNİMİZİ, VATANIMIZI hazır bulduk sakın mirasyedilik yapmayalım. Dinimize, vatanımıza sahip çıkalım.  Şu anda tek vücut olmanın kutsal emanetlerimizi koruyan, her cephede Haçlı, Yahudi iç ve dış düşmanlarla mücadele eden, taviz vermeyen, eğilmeyen bir devletimiz var. Yanında, arkasında olalım. Dualarımızla yardımcı olalım. Cumhuriyetin imanlı nesli Osmanlı ruhu ile buluşuyor. Yakındır vadettiği günler HAKKIN. Belki yarın veya yarından da daha yakın. Bu vesile ile bütün şehitlerimize Rabbimden rahmet ve mağfiret diler, gazilerimize acil şifa ve bereketli ömürler, idarecilerimize metanet; ferasetli kararlar almasını niyaz ediyoruz.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 498 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar