SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

İSLAMDA EVLİLİK15 Haziran 2019 - 09:15, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Bizim dinimizde evlilik ibadettir. Dünya ömrümüz bitip ölüm olayı ile Ahirete gittikten sonra amel kesilir. Evlilik eğer ki sağlam temeller üzerine kurulu ise bu şekilde bir araya gelen eşler sadece bu dünyada değil ahirette de birbirine kavuşacak, birbirini Cennete taşıyacaklardır. Evlilik neden ibadettir? Hani biz kız isterken Allah’ın cc. emri Peygamberin kavli üzere isteriz. Eğer ki bir işte hakikaten Allah’ın emri , Peygamberin sünnet ve kavli, sözü varsa o iş hayırlı olur ve ibadet sayılır. Yalnız bunun böyle olabilmesi için tek şart vardır: Bu evlilik İslama, Kur’ana ve Sünnete uygun yapılmalıdır. Şu sözümüzü hiç unutmayalım: Fıtratına uygun bir şekilde yani yaratılışımıza yakışır şekilde sahih bir nikah ile temiz bir şekilde evlilik yapmak her insan için onur ve şükür vesilesidir. Zira Peygamberimiz S.A.V “ Ey genç topluluğu,  aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin, evlenmek gözü haramdan çevirmek ve iffeti korumak için en iyi yoldur.” Buyuruyor. Bir evliliğin fıtrata, yaratılış gayemize, İslama uygun olabilmesi ve temiz bir evliliğin meydana gelmesi için kadınlı erkekli bir arada olmamasına ve de içkili olmamasına dikkat edeceğiz. Peki evlilik cemiyetinde eğlence olmaz mı? Olur. Kadınlar kendi arasında, erkekler kendi arasında içkisiz meşru bir şekilde eğlenebilirler. Size bu konuda çok faydalı bir hadise anlatmak istiyorum. Bir gün Sevgili Peygamberimiz S.A.V Hz Ebubekir r.a ile beraber otururlarken bir haber geldi. Haberci dedi ki: “Falan yerde bir düğünde kadınlar tef çalıyor ve oynuyorlarmış.” Hz Ebubekir hemen ayağa kalktı. Bunu gören Peygamberimiz S.A.V : “Otur ya Eba Bekir. Kendi aralarında kadınların eğlenmesinde dinen bir mahzur yoktur. Düğünlerinizi cenaze evine benzetmeyiniz, eğlenin neşelenin” buyurdu. İşte bizim evlilik ve sünnet cemiyetlerimiz böyle olacak. Yoksa gelin kızımız yarı yarıya açık, erkek kadın bir arada, kimin kiminle tokalaştığı birbirine sarılıp öpüştüğü belli olmayan ve haram bir hadisenin meydana geldiği bir evlilik cemiyeti İslam şartlarına tamamen zıttır. Böyle bir evlilik cemiyetiyle evlenen çiftlerde huzur ve saadet uzun sürmez. Çünkü işin içinde NEFİS ve ŞEYTAN vardır. Aile kurmak kadar aile kalmak da önemlidir.

Aziz kardeşlerim, evlilikte eşlerin karşılıklı anlayışı çok önemlidir. Rabbimiz buyuruyor: “Ey kadın kulum, sen erkeğinin örtüsü ol, ey erkek kulum, sen de kadınının örtüsü ol (Bakara suresi, 187). Yani birbirinizin açıklarını anlayış içinde örtün, dışarıya göstermeyin.  Peygamberimiz S.A.V “Mümin bir erkek mümine hanımına nefret beslemesin, çünkü onun bir huyunu beğenmezse, onda hoşlanacağı bir huyu muhakkak vardır” buyuruyor. Aile kalmak, huzurlu bir yuvanın devamı, aile fertlerinin kendi menfaatini değil ailenin faydasını düşünmesini gerektirir. Sevginin ve sevincin çoğaldığı, üzüntülerin dağıldığı bir aileye sahip olmak için her yerde olduğu gibi böyle bir ailede de KUR’ANIN ve SÜNNETİN yaşaması lazım.

Rabbimiz erkeğe görev veriyor: “ Kadınına namazı emret, sen de emrettiğini yap” buyuruyor (Taha suresi 132) . Neden namaz? Çünkü dinin, huzurun, sevginin direğidir namaz. Huzurlu ailelerden olunuz.

Selam ve dua ile kalınız

Bu yazı toplam 850 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar