SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 218 Ağustos 2020 - 04:32, Salı


İbrahim KALKAN

Geçen hafta da belirttiğim gibi aslında sözleşme bir taslak, içini nasıl doldurursan öyle bir politika gütmüş olursun. 

Sözleşmenin bir çok bölümünde: Kanunların, yönetmeliklerin bu şekilde düzenlenmesini temin edilmesini sağlamak gibi ibareler var.

Örneğin sözleşmenin genel yükümlülükler bölümünde: Kadın ve erkekler için alışılagelmiş rollerin bulunduğu düşüncesine dayanan önyargıları, gelenekleri ve her türlü farklı uygulamaları ortadan kaldırmak amacıyla kadın ve erkelere ilişkin sosyal ve kültüel davranış modellerinin değişimini sağlamak için gerekli tedbirleri alır ibaresi yer alıyor. 

Oysa hem İslam inancında hem Türk kültüründe erkek ve kadının üzerine düşen sorumlulukları ve rolleri vardır. 

Bunların biri diğerine üstün değildir, eğer üstünlük varsa bu kadının lehine bir üstünlüktür. 

Zira kadının konumu ayet ve hadislerle yüceltilmiştir. Kadının rolü asla aşağı bir durum değildir. 

Cennet anaların ayakları altındadır hadisi en bilinen hadislerdendir.

Geçen hafta da belirttiğim gibi İstanbul Sözleşmesinin sakıncalı en temel konusu toplumsal cinsiyet kavramına yaptığı vurgudur.

60 Numaralı maddede:

Taraflar, Sözleşme’de tanımlanan tüm gerekçelerin toplumsal cinsiyete duyarlı bir şekilde yorumlanmasını ve bu gerekçelerden herhangi biri veya birkaçı nedeniyle zulüm görme tehlikesi söz konusuysa, başvuru sahiplerine, yürürlükteki ilgili hukuki vasıtalara göre mülteci statüsünün tanınmasını temin edeceklerdir ibaresi yer alıyor.

Yani bu maddeye göre eşcinsellik kanun ile koruma altına alınmalı. Bunun yanında maddenin ikinci bölümünde

Taraflar iltica başvurusu yapanlar için toplumsal cinsiyete duyarlı ülkeye kabul usullerinin ve destek hizmetlerinin yanı sıra, toplumsal cinsiyet yönergelerini ve mülteci statüsünün belirlenmesi ve uluslararası koruma için başvuruyu da kapsayan, toplumsal cinsiyete duyarlı sığınma usullerini oluşturmak için gerekli yasal veya diğer tedbirleri alacaklardır ibaresi yer alıyor. Ben bir hukukçu değilim ama anladığım; bu maddeye göre eşcinsel sığınmacılara da sırf eşcinsel oldukları için mülteci sayıp, sığınmacı olarak kabul edip kanunlarını da ona göre düzenlemelisin telkininde bulunuyor.

Velhasıl bu İstanbul Sözleşmesi pek benlik değil. Rabbimiz bizi her türlü kötülükten muhafaza etsin. Esenlikle kalın.

Bu yazı toplam 788 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal Medya



Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar