SRT Yayın Akışı - 18.04.2021
Son Dakika

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ11 Ağustos 2020 - 05:17, Salı


İbrahim KALKAN

Son zamanlarda İstanbul Sözleşmesi tartışması uzadı gidiyor. Aşağı yukarı herkes bu konudan haberdar. 

Çevremizdeki herkesin de bu konuda kendine göre kanaatleri var. Çevremizdekilerden, televizyon programlarından dinleyerek acizane ben de kendimce bir fikir sahibiyim; Ancak geçtiğimiz hafta sonu için önyargılarımı bir kenara bırakarak İstanbul Sözleşmesini baştan aşağı okuyayım diye kendime şart koşmuştum.

Otuz sayfa metni var. Bismillah dedim başladım. Kulağa hoş gelen eşitlikçi fikirler, güzel cümleler, alengirli ifadeler var. 

Hatta bi ara insanlar buna niye karşı olsunlar ki diye düşünmedim değil. Ta ki kültür ve töre kavramlarının horlanarak incitilmesine ve toplumsal cinsiyet kavramına gelene kadar. 

Toplumsal cinsiyet ile neyin kastedildiği biraz müphem. 

Bu kavrama dayanarak homoseksüellik ve lezbiyenlik gibi ahlaksızlıkların önünün açıldığını ifade eden bir çok fikir sahibi var. Benim de sözleşmeyi okurken anladığım: Her kadını cinsel tercihinde serbest bırakın hatta buna özgürlükler katın, kanunileştirin, şeklinde oldu. 

Yani fıtrata aykırı olan toplumun yapısını, ahlakını bozmaya kasteden ahlaksızlıkların yaşanabilmesinin ve yayılabilmesinin önünü açın, kanunileştirin. 

Bilhassa eşcinsellerin bu sözleşmenin yürürlükten kaldırılması ihtimaline tepkileri de bundan. Yaptıklarının meşrulaşmasını, normalleşmesini istiyorlar.

Bir başka konu da kadınların her durumda mağdur addedilerek pozitif ayrımcılık yapılması. Dikkat edilmesi gereken husus; inancımız ve kültürümüzün kadına yüklediği rolü ve sorumlulukları alçaltıcı ve incitici olarak görüp kadının her durumda mağdur kabul edilmesi. 

Bu çerçeveden bakılacaksa erkeklerin de birçok mağduriyeti var. 

Her neyse kadına pozitif ayrımcılık ekseriyetle olumlu sonuçlar vereceğini tahmin etsem de bilhassa boşanma davalarında olumsuz sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Haftaya buradan devam edelim, esenlikle kalın.

Bu yazı toplam 991 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar