SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

İSTİKRAR VE ADALET GELECEK TEMİNATIDIR17 Haziran 2022 - 17:04, Cuma


Halil MÜFTÜOĞLU

              Milli Güç, ülkeler için bekânın yani ülkenin devâmının teminâtı.

Millî güç, Bir devletin millî menfaatlerini sağlamak ve millî hedeflerine ulaşmak için kullanabileceği maddî ve manevî unsurların tümüdür.Millî güç unsurları, bir büyük sistemin ayrılmaz parçalarıdır. Unsurlardan herhangi birindeki yetersizlik, “Zincirin gücü, en zayıf halkası kadardır.” kuralınca millî gücü zayıflatır. Ancak şu da unutulmamalıdır. “Cephenin her yerinde güçlü olmaya çalışan Komutan, cephenin her yerinde güçsüzdür.” İyi bir değerlendirme ve analizle Millet ve Milli Devlet gerektiğinde Öncelik ve Güç Yoğunluğu da oluşturulmalıdır.

 

               Millî Güç unsurlarının; politik, ekonomik, askerî, coğrafî, demografik, psikososyal ve kültürel, bilimsel ve teknolojik güç olmak üzere yedi grupta toplayabiliriz. Bu faktörler Maddi gücün unsurlarıdır.  Ancak şu da unutulmamalıdır! Milli Gücün tek bir kaynağı vardır ki O’da milletin kendisidir.Burada bir tanımdan söz edeceğim size; “İRADE KATSAYISI” Biz buna; “Ortak irade/Milli Kararlılık Katsayısı” demeyi uygun gördükStrateji uzmanları bir ülkenin Milli Gücünü hesaplarken, Maddi gücünüzü bu katsayı ile çarpıyorlar. Sonra da Milli Gücünüzü buluyorlar. Yani ülkede insanlarımız birbirine ve ülkesine ne kadar bağlı ise, Ortak irade/Milli Kararlılık Katsayısı o kadar yüksek olacak.

 

                  Ülke insanının tüm manevi değerleri, bu değerlere ve birbirine bağlılığı, gelecekte birlikte yaşama azim ve kararlılığı, ülkedeki siyasi birlik ve kararlılık, katılımcılık, vatandaş memnuniyeti. İnsanların ülkenin geleceğine duyduğu güven ve itimat… Tüm bu manevi değerler, anlayacağınız Çanakkale’de etten duvar olan iradeye biz Ortak irade/Milli kararlılık diyoruz.Milli Güç için en temel gereksinim istikrâr. Maâlesef ülkelerimizde genel bir güvensizlik ve her an istikrâr konusunda bir sıkıntı çıkacakmış gibi gerginlik var.

 

                  Ülkemiz başta olmak üzere Türk Dünyası’nın tüm yurtlarında hep bir istikrarsızlık alanı var gibi.Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, KKTC..Tüm Devletlerimizde dış güçlerin yapabilecekleri GNH –Gayri nizâmi harp faaliyetleri, algı yönetimi ile aldatma ve yanıltma faaliyetleri ve FETÖ Unsurları ortak tehdit.Dağılan SSCB’den bağımsız olan Türk Devletleri’nde üst düzey komutan ve bürokratların tamamı Rusya’da okumuş kişiler. Rusya ile ilişkileri devletlerinin farklı politikalarına rağmen devâm ediyor. Tamamında Rus ve Gayrimüslim azınlıklar var. Demokrasileri, insan hakları deneyimleri zayıf. Rüşvet temel sebeplerinin başında geliyor.

 

                 Türk Milli Şuuru henüz oluşmadığı için, ülkenin aslî unsuru olan Türk Unsur dışındaki Türkler ve Müslümanlar kendisini azınlık gibi görüyor. Maâlesef zaman zaman da aralarında kavgalar ve sosyal olaylar çıkıyor.  ABD ve Batı Ülkelerinin de kendilerine müzâhir unsurları tüm ülkelerimizde mevcut.

Ülkelerimizde Milli Şuurla ilgili tanımların ortaklaştırılması konusunda da henüz istenen yerde değiliz. Ortak Tarih çok önemli.

 

                 Aziz Milletim. İstikrâr Milli Gücün en temel unsurudur.Cumhurbaşkanımızın şahsına duyulan teveccüh ve bağlılık %35’in üzerindedir. Bu dahî O’nun etrafında siyaset üretmek için yeter. Tüm Devletlerimiz, çıkartılabilecek kaos ve karışıklıklara karşı alternatifli planlar yapmalıdırlar. Özellikle Güvenlik Alanındaki, Ordu, Emniyet, istihbarat, Jandarma gibi Unsurların devlet ve Millete bağlılığı çok önemlidir.15 Temmuz Örneğindeki gibi bilinçli ve zinde toplum, ülkelerimiz ve bekâmız için en büyük teminattır.Milletimizin birlikte daha güçlüdür. Bu şuur tüm devletlerimizde halka kazandırılmalıdır.

 

                     Rusya-Türkiye İlişkileri, Türk Dünyası kapsamında çok önemlidir.21. yüzyıl. Rusya artık ülkesindeki Türk ve Müslüman Halkları dünyaya kapatamaz. Tüm İslâm Dünyası’nda olduğu gibi, Rusya’da da en büyük müttefikimiz, Türkiye ve Cumhurbaşkanımıza müzahir insanlardır. İstikrâr ve adalet gelecek teminatıdır. Saygılarımla. 

 

Bu yazı toplam 175 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar