SRT Yayın Akışı - 05.04.2020
Son Dakika

İYİ BİR EVLİLİK İÇİN... 21 Ekim 2019 - 08:00, Pazartesi


Uzm. Klinik Psikolog Fulya ÇELİK

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 2017 yılında her 100 evlenmenin 21 i boşanmayla sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra boşanmayla sonuçlanmayıp ancak evliliğinde problemler yaşayan, mutsuz olan insan sayısıda göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Bu tablo göz önüne alındığında aile ve çift  terapistlerine en sık sorulan sorular ; ‘ iyi bir evliliğin kuralları nelerdir?’  , ‘ evlilik zor bir birliktelik midir?’ Sorularıdır şüphesiz. Evlilik herkes için zor bir müessese değildir, ama başka birisiyle yaşamak zordur. Ve daha önemlisi, evlilik çerçevesine dahil etmek istediğimiz gerçekçi olmayan beklentiler insanları en çok hayal kırıklığına uğratan şeylerdir. En kötü şeylerden birisi etrafınızdaki insanların evlilik hakkında söylediği herşeye inanmamızdır. Onların evlilik hakkında söylediği herşey kendileri için geçerlidir, bizim şekilledireceğimiz evlilik tamamen farklı olabilir.  Daha sağlıklı bir evlilik yaşamı için de elbette dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

1) Geleneksel ve öğrenilmiş alışkanlıklardan uzak durun:

      Her bireyin öteden beri beraberinde getirdiği gelenekleri ve öğrendikleri bir takım alışkanlıklar vardır.  Bireyler bu alışkanlıklarını eşlerine kabul ettirmeye çalıştıklarında, eşlerini de kendi alışkanlıklarına alıştırmaya çalıştıklarında ortaya çıkabilecek problem kaçınılmaz oluyor.

2) Rolleri paylaşın ve ayrıştırın;

      Her insanın hayatta bazı rolleri vardır. (Anne olmak, baba olmak, arkadaş olmak, çocuk olmak, kadın olmak, erkek olmak vs.) Bu roller birbirine girdiğinde evlilikte problemler yaşanmaya başlar. Kişiler evin içerisinde karı-koca dışarda birer birey olduklarını unutmamalılar.

3) Temel duygulanım ve düşünce farklılıklarını kabul edin;

     Kadın ve erkeğin fiziksel ve ruhsal olarak birbirinden farklı birçok özelliği vardır. Ne kadın erkeğe benzemeye çalışmalı ne de erkek kadına benzemeye çalışmalıdır. Temel farklılıkları kabul edip sorgulamamak gerekir.

4) Sınırları iyi tayin edin ve koruyun;

      Bireysel sınırları, ben duygusunu, mahremiyet duygusunu korumak önemli bir kuraldır.  Bireylerin birbirlerine olan saygısı için önemli bir kuraldır.  ( wc ye girdiklerinde kapıyı kapatmak, birbirlerinin yanında gaz çıkarmamak vs örnek olarak verilebilir bu sınırlar.)

5) Evlilik piramidine ve sistem dizilimine uyun;

   Sağlıklı ve çatışmadan uzak birlikteliklerin riayet etmesi gereken kurallar bütünü olan evlilik piramidi, esasında evliliğin içindeki bir takım kavramlara vermiş olduğumuz önceliklerin ifadesidir. Bu önceliklerin herhangi birinin sıralamasında yapılan değişikliğin, evlilik kurumunda bir takım çatırdamalara ve çatışmalara neden olduğu yapılan gözlemler neticesinde anlaşılmıştır.

6) İlişkinin temel gereksinimlerine önem verin,

7) İletişim engellerinizi tespit edin,

8) Egoları ihmal etmeyin,

9) Cinsel hayatınızı renklendirin ( aşk oyunlarıyla),

10) Olumlu ve olumsuz kıyastan uzak durun,

11) Partnerinizi değil, kendinizi değiştirin

Bu yazı toplam 12858 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar