SRT Yayın Akışı - 20.01.2020
Son Dakika

İYİ İNSAN OLMAK7 Ekim 2019 - 10:15, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

“İyiliğe iyilik her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin, iyiliğe kötülük ise şer kişinin işidir.” Diyor Şeyh Edebali "İyilik, insanlık sanatıdır." demiş  bir düşünür. Ne kadar iyi icra edebiliyoruz bu sanatı? Son yaptığımız iyiliğin üzerinden ne kadar zaman geçti?

   Ne olursa olsun yine de insanlığa olan umudumuzu korumamız gerektiğini kanıtlar nitelikteki insanların aramızda olduklarını bilmek ne güzel...

   Ailelerimiz bize hep iyi insan olmamızı öğütledi. Biz de çocuklarımızın iyi, başarılı ve mutluinsanlar olmalarını, hayatta kazanmalarını istiyoruz ve öyle yetiştirmeye çalışıyoruz. Peki“iyi insan”, “kötü insan” kimdir ve hayatta kazanmaya etkisi nedir?

    İnsan olmanın ilkeleri, size iyi nitelikler verir ama hayatta başarılı olmanızı ve kazanmanızı

sağlamaz. Kazanmak, amacına ulaşmaktır. Bunun için, insan olmanın ilkelerinin yanı sıra

“hayat ilkeleri”ni de bilmeniz ve ona göre davranmanız gerekir. Aksi halde sadece “iyi bir

insan” olursunuz.

    Şimdi sizi insanlığın öldüğüne dair tüm umutlarınızı yitirdiğinizde, dünyada ve memlekette hiç güzel şeyler olmadığını düşündüğünüz zamanlarda açıp açıp bakacağınız ve yeniden kocaman umutlarla dolmanızı sağlayacak güzel insanlarla tanıştıracağım,

    Yürekleri kocaman olan, naiflikleri ve iyi niyetleriyle "İyi insanlar hala varlar ve aramızdalar" diye düşündürten bu kişileri ve yaptıkları iyilikleri gördükçe daha güzel bir dünyanın mümkün olduğuna inanacaksınız.

       Sakarya  Ağız ve  Diş Sağlığı  Hastanesi’ne giden bir yakanınım arabasını  hastane bahçesine park edip içeri giriyor. Hastaneden çıkınca   arabasına bir aracın çarpıp kaçtığını görüyor.  Arabasının camına birisi senin arabana  bu plakalı araç çaptı kaçtı   diye  yazıp  bırakıyor. Yakının  karakola gidip şikayetçi oluyor. Adam bulunuyor. Kim olduğunu bilmediği bu kişiye  yakının binlerce teşekkür etti.

     Sapanca’da Selahattin Acar, kullandığı özel halk otobüsünde bulduğu içinde bin 750 lira bulunan cüzdanın sahibine ulaşmasını sağladı. Ve “İnsanlık  görevimiz” dedi.

    Halk otobüsünde şoförlük yapan Murat Söylemez, Adapazarı Camili Mahallesi'ne geldiğinde burnunun kanaması nedeniyle yol kenarında oturan yaşlı kadını fark etti. Murat Söylemez kadına ilk müdahaleyi otobüsteki yolcularla birlikte yaptı. Sürücü Söylemez ve yolcular daha sonra yaşlı kadını otobüse alarak güzergahtan çıkarak en yakın sağlık ocağına götürerek tedavi olmasını sağladı.

    Arkadaşımın  kızı  Nupelda  lösemi  hastası olan  okul arkadaşına destek olmak için  uzun saçlarını kazıttı.

        Yukarıda saydığım insanlar  sadece karşı taraftaki  insanları mutlu etmemişlerdir kendileri de mutlu olmuştur. İster düşünce veya his isterse eylemlerimiz aracılığıyla iyi bir şey yapmaya çalıştığımız zaman, kendi mutluluğumuzun yolunu otomatik olarak ortaya koyarız.

    Bu yüzden düşünme, hissetme ve hareket etme şeklimize dikkat etmek çok önemlidir. Yaptıklarımızın gelecekte karşılaşacağımız sonuçları değiştirecek güce sahip olduğunu aklımızda tutmalıyız.

 

Bu yazı toplam 643 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar