SRT Yayın Akışı - 24.10.2020
Son Dakika

İYİ PARTİ’DE KRİZ Mİ VAR? 25 Eylül 2020 - 06:29, Cuma


Taner İltaş

İYİ Parti’de geçtiğimiz hafta sonu 2.Olağan Kurultay heyecanı yaşandı.  Meral Akşener bir kez daha genel başkan seçildi.

Akşener’in liderliğinde İYİ Parti gerçekten önemli bir yol kat etti ve Türkiye’nin siyaset arenasında güçlü bir konuma ulaştı.

Daha önce de yazmıştım, MHP’den kopan seçmenin büyük çoğunluğunun ilk tercihi İYİ Parti oldu.

İktidara olan tepki, muhafazakar milliyetçi kesimin partiye katılımı ve Akşener’in başarılı bir politika yürütmesi gibi etkenler İYİ Parti’nin gücünü daha da artırdı.

Ancak son kurultayda yaşananlara bir anlam veremedim doğrusu. Çünkü öylesine isimler Genel İdare Kurulu’na giremedi ki bu da ‘İYİ Parti’de derin bir kriz mi var?’ sorusunu ister istemez akıllara getirdi.

Üstelik kongre öncesi dağıtıldığı iddia edilen  "İlk 75’te de Olsa Tercih Edilmeyecekler" listesi kafaları karıştırmaya yetti.

Dağıtıldığı iddia edilen listede şu isimler yer aldı: Hayrettin Nuhoğlu, Feridun Bahşi, Aytun Çıray, Yavuz Temizel, Ümit Özdağ, Aylin Cesur, Aydın Adnan Sezgin, Berna Biçer, İsmail Koncuk, Ayhan Erel.

Feridun Bahşi, Aytun Çıray, Yavuz Temizel, Ümit Özdağ, Berna Biçer ve İsmail Koncuk ne Genel İdare Kurulu’na ne de Merkez Disiplin Kurulu’na girebildi.

Aylin Cesur, Hayrettin Nuhoğlu, Ayhan Erel ve Aydın Adnan Sezgin ise Genel İdare Kurulu’na yedek üye seçildi.

Kurultayda her şey seçimle olur. Delege kimi isterse özgür bir şekilde onu listeye yazar ve seçer.

Demokratik anlayış gereği olması gereken de budur. Buraya kadar tamam da listeye giremeyen isimlerin ağırlığını düşünce insanın aklı karışmıyor değil doğrusu.

Çünkü bazı isimler, Akşener ile bu partinin kuruluşunda önemli rol oynamış ve başından beri bu hareketin içinde olan isimler.

Şimdi böyle bir tabloyla karşı karşıya kalınca, ne yalan söyleyeyim ben şaşırdım doğrusu.

Siyasi partilerde herkesin aynı fikirde olmasını beklemek mümkün değildir elbette. Parti içi muhalefet diye de bir şey vardır.

Buna da kabulüm.

Ancak İYİ Parti’nin durumu farklı. Neden mi?

İYİ Parti bugün, iktidardan memnun olmayan, bunun yanı sıra MHP’den kopan birçok seçmenin teveccüh gösterdiği ve umut bağladığı bir parti.

Hemen hemen tüm anketlerde bir önceki seçimde almış aldığı oy oranının hayli üzerine çıktığı da görülüyor.

Güçleniyor, büyüyor.

Siyaset sahnesinde başrol oyunculuğuna soyunacakken, parti içinde bu şekilde anlamsız işlerle uğraşacaksa kendileri açısından bir çuval inciri berbat etmiş olurlar.

Yani sözün özü, İYİ Parti bugün itibariyle ‘parti içi krizi’ kaldıramaz. Küçükten başlayıp, daha sonra derinleşecek bir kriz İYİ Parti’ye çok şey kaybettirir.

İYİ Parti’de bu süreci bitirebilecek olan tek isim ise Akşener’dir. Çünkü bugün normal ya da zararsız olarak görülen birçok şey, yarın kangrene dönüşebilir.

Gerekirse, isimlere bakmadan; partide uyum ve ahengi bozduğu düşülen insanlar varsa onlarla yolları ayırmak seçeneği bile masanın üstünde olmalıdır.

Bu yazı toplam 973 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar