SRT Yayın Akışı - 18.04.2021
Son Dakika

İyi veya kötü tecrübelerinizle var olun.13 Kasım 2020 - 03:18, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

İlim ve irfan sahibi olmak önemlidir. Birçok insan ilim sahibidir fakat irfan sahibi olmak oldukça güçtür.  İlim bir şeyi bilmek, öğrenmektir. İrfan sahibi olmak ise bildiğini, öğrendiğini yaşamaktır. İnsanlar ilim sahibi olurlar yalnız irfan sahibi olmaya pek meyil etmezler. İrfan sahibi olabilmek zordur çünkü. İrfana erebilmek tecrübelerden, acılardan, yalnızlıktan, zorluklardan, yokluklardan geçer. Ve hayatın gayesi her insanı irfana erdirebilmektir.

Günümüzün en büyük sorunu ilim sahibi olunca irfana erdiğini sanmaktır. İnsanlar genelde ilim sahibi olduklarında henüz irfana erişmeden sürekli atıp tutarlar. Şöyle yap, bunu söyle, böyle davran, burada dur, şunun gibi ol, az daha dayan, ne var onda yani, hadi biraz daha gayret vb. söylemlerde bulunup bildiği fakat deneyimlemediği şeyler hakkında bildikleri doğrultusunda akıl verirler. Karşı tarafın ne yaşadığından bihaberdirler. Çünkü bilmek ile o şeyi yaşamak arasında dağlar kadar fark vardır. Bilmek kolaydır yaşamak ise oldukça zor.

Aşk hayatı da böyledir, iş hayatı da, evlilik hayatı da, ayrılık acısı da, kıskançlık sancısı da, başarılı olmak da, güven duymak da… Aşk duygusuna erişememiş biri aşık olduğunda gözünün ne kadar körleştiğini, o duyguyla savaşmanın ne kadar zor olduğunu, aşık olduğunda nasıl davranıldığını bilir belki ama anlayamaz. Düzenli iş hayatı olan biri işsiz olmanın zorluğunu, evlilik yapmayan biri evlilik hayatının inceliklerini ve sorumluluklarını, ayrılık acısı yaşamayan biri ayrılığın verdiği yürek yangısını, ömrü boyunca hiç birini kıskanmayan insan kıskançlık duygusunun nasıl insanı değiştirdiğini, hayatında hiç başarı hikayesi olmayan biri başarılı olmak için o zorlu yollardan geçmenin cefasını, güven duygusu hiç zedelenmeyen bir insan güvenmemenin verdiği o şüpheyi anlayamaz. Abartıyorsun der, başkasını bulursun der, evlendin diye değiştin der, kıskanınca yaptıklarına bak der, insanlara hiç güvenmiyorsun der, şansın yaver gitti başarılı oldun der ama çok cefa çektin de oldu demez. Çünkü yalnızca okumuş, bir yerlerden duymuş, başkalarının tecrübelerinden yararlanarak öğrenmiş, deneyimlememiştir. Eğer acı çekiyorsanız ve hayat size ayrılıklar, yokluklar, zorluklar sunuyorsa irfana eriyorsunuz demektir. Güzel olan şeyler bu yüzdendir ki zorlu yollardan geçer.

Hayatta tecrübeleriniz kadar var olursunuz. İnsanlar hatalardan, düştüğü zorluklardan sonra irfana ererler. İrfana ermiş insanlar hayata geniş bir pencereden baktığı için de hayatlarını daha iyi şekilde idame ettirirler.

Hayatı kontrol altına almaya çalışmayın, teslim olun; her duygunuzu, her anınızı yaşayın. İyi veya kötü tecrübelerinizle var olun.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 2627 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar