SRT Yayın Akışı - 20.05.2022
Son Dakika

İYOT24 Mart 2021 - 05:48, Çarşamba


Dyt. Beyza İBRİ

İyot, bazı besin kaynaklarında doğal olarak bulunur ve insan vücudu için elzem bir mineraldir. İyotun enerji metabolizması üzerine görevleri vardır. Tiroid hormonlarının yapısında yer alır.

İyot yetersizliği, guatr hastalığına, bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilir.  Yeterli iyot alınmaması, özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olmaktadır ve okul başarısını olumsuz etkilemektedir.

Dünyadaki en önemli  iyot kaynağı denizlerdir.  Ülkemizin toprak ve suyu, iyot bakımından fakirdir bu nedenle; ülkemizde 1994 yılından beri “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” yürütülüyor. Bu programla birlikte tüm sofra tuzlarının iyot ile zenginleştirilmesi sağlandı. Bu nedenle yeterli miktarda iyotlu tuz tüketimi önemlidir.

İyot minerali ısıya, ışığa duyarlıdır. Bu nedenle iyotlu tuzları alırken ve tüketirken dikkat edilmelidir.

*Yemeklere tuz ilavesi pişirme işleminden hemen sonra olmalıdır.

*Tuzlukların ağzı kapalı tutulmalıdır ve ışık almayan şeffaf olamayan tuzluklar kullanılmadır.

*Tuz; karanlık, serin ve nemli olmayan yerde saklanmalıdır.

Okura not: Özel sebepler nedeniyle bir süre köşe yazısı yazmaya devam edemeyeceğim.  Nisan ayının son haftası tekrar görüşmek  dileğiyle.  Sağlıkla kalın…

Bu yazı toplam 2040 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar