SRT Yayın Akışı - 20.02.2020
Son Dakika

KADIN26 Temmuz 2019 - 13:32, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Mahlukatın en şereflisi olan insan bir erkek ve bir kadından ibarettir. Yüce Rabbimiz kadına ayrı bir değer vermiştir. Bizlere bir şifa ve rahmet olarak gönderdiği Kur’an’da NİSA yani KADINLAR diye bir sure vardır. 76 ıncı sahifeden 105 inci sahifeye kadar 176 ayetten meydana gelen bu surede kadınlarla ilgili hükümler vardır.

Kadın bir cemiyetin temel taşıdır. Kadın anadır. Bütün peygamberler, veliler, paşalar, hükümdarlar, krallar yani aklınıza doğan, dünyaya gelen ne kadar insan varsa hepsi, kadından anadan doğar. Rabbimizin güzel isimlerinden olan RAHİM esması (ismi) kadında vardır. Her doğan insan, dünyaya gelmeden 9 ay 10 gün ana rahmi dediğimiz yerde şekillenir. Aklına program yerleştirilir. Ana rahmi denilen yer öyle bir muhafaza altındadır ki onu çepeçevre saran zarı hiçbir mikrop delemez. Sadece alkol mikrobu deler. Alkol denilen zehrin, şeytan pisliğinin zehri çocuğa erişir. Ve bu ana analıktan çıkar, zalim gaddar bir kadın olur. Rabbimizin ismini verdiği Rahimde, yani ana rahminde bazen 1, bazen 2 bazen 3, bazen 4, bazen 5 bazen 6 ya kadar çocuk olabilir. Nasıl olur? Rabbimin merhametiyle olur. Onun için oraya RAHİM yani merhamet edilen yer denir. Bu bakımdan kadın anadır, kutsaldır, değerlidir. Anadır, öf bile demek haramdır.  Rabbim diyor ki “Ana babana iyi davran (annen) seni her gün biraz daha güçsüz düşerek taşıdı.”(Lokman suresi 14. ayet) Yani Rabbim diyor ki; Ana babana iyilik yap. O anan ki seni 9 ay 10 gün seni sıkıntılar içinde taşıdı, ona öf bile demeni yasakladım.

 Aziz kardeşlerim,

Kadın eştir, senin hayat arkadaşındır. Bir yastığa baş koyduğun yatak arkadaşındır, sırdaşındır. Kadın, sana Allah’ın bir emanetidir, nimetidir. Emanete sahip çık. Sana göstermesi helal olan yerlerini yabancı erkeklere gösterme. Tesettürüne, örtüsüne dikkat et. Nimet senin, nimet sensin, yere atma. Başkalarının kötü gözlerinin önüne atma.

Aziz kardeşlerim,

Size bir soru soracağım. Cevabını herkes düşünsün. Şöyle bir bakın, tabiatta kabuksuz zarsız bir meyve ve sebze bulabilir misiniz? Bulamazsınız. Kabuk ve zar, meyvenin esası olan faydalı kısmını korumak için; Rabbim bize her meyveyi, sebzeyi tabiri caizse TESETTÜR içinde bir örtü ile vermiştir.

Size bir olay anlatayım. Bir dostumuz karpuz satıyor, karpuzlardan birinin kabuğunu soymuş, kan kırmızısı bir görünüm vermiş, karpuzların üzerine koymuş. Geliyorum, gidiyorum o karpuz satılmamış. Sordum neden bu karpuz satılmadı. Dedi ki “Hocam bu karpuzu kimse almaz. Çünkü örtüsünden soyulmuş, değeri gitmiş, mikroplar üzerinse sinmiş. Zararlı bir duruma geldiği için bu satılmaz” dedi. İşte böyle dostlar, kadının örtüsü onu her türlü zarardan ve haramdan korumak için Rabbimizin bir emridir. O halde ey Erkek kişi, sen kadının bu haline dikkat etmekle görevlisin.

Aziz dostlarım,

Konumuzu şöylece tamamlayalım. Kadına gerçek değerini veren İSLAM’dır, KUR’AN’dır ve Hz. Muhammed SAV Efendimizin örnek aile hayatıdır. Ne zaman ki biz Kur’anı hayatımızdan çıkardık. İslamiyetten yüzümüzü çevirdik, Batı’nın ahlaksız politikasına yüzümüzü açtık, kadınlarımızı soyup soğana çevirdiler. Buna da idareciler yol açtılar. 1934 de Avrupa’ya kadın çirkinlik yarışına ilk kızımızı gönderdik, hiç puan alamadı. Fakat birinci seçildi. Jüri başkanı dedi ki; bu söze dikkat edin:

“Biz bu Müslümanların kadınlarının örtüsünü topla tüfekle soyamadık. Fakat onlar kendilerinden zorlanmadan soyunup geldiler. Birinci seçelim ki her zaman soyunup gelsinler.”

Ne kadar acı. Fakat Elhamdülillah, artık yavaş yavaş kadına layık olduğu değeri veriyoruz. Okullarda, kamusal yerlerde, kışlalarda tesettür yasağı yok. Evlerimize dikkat edelim. Hayatımıza Kur’anı yerleştirelim. Önderimiz ve tek liderimiz Peygamberimiz olsun.

Cumanız mübarek olsun.

Selam ve sevgi ile kalınızç

Bu yazı toplam 944 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar