SRT Yayın Akışı - 20.02.2020
Son Dakika

KADIN CEZA EVLERİMİZ 4 Temmuz 2019 - 06:01, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Sakarya yazarlar ve şairler kültür derneği (SAYBİR) olarak Hendek kadınlar yarı açık ceza evinde şiir ve eğlence programımız münsebeti ile gittiğimizde tesbit edilen güzellikleri siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum.Bu bağlamda: Türkiye hızlı ve çok boyutlu bir değişim sürecinden geçerken ve Türkiye‟de, son dönemlerde, genel suç oranları çok çeşitli sosyal /veya ekonomik nedenler yüzünden artış göstermeye başlamışken; zaman içerisinde suç olgusu da önemli bir toplumsal sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

               Dünya geneline bakıldığında kadın suçluluk oranının erkek suçluluk oranlarından daha düşük olduğu görülmektedir. Bazı ülkelerde kadın suçluluk oranının erkek suçluluk oranlarına göre çok düşük olması nedeniyle suç istatistiklerinde kadın suçlularla ilgili verilerin verilmediği görülmektedir. Ancak kadın suçluluk oranları ile ilgili istatistikî veri bulunmaması kadınların suç işlemediği anlamına değil,sadece kadınların suç oranlarının erkeklerin suç oranlarına göre çok küçük bir oranda olması ile açıklanabilir...

            Yargının Modernleşmesi ve ceza reformu projesi; Türkiye‟deki cezaevlerini modernleştirme çalışılmalarının ilk adımıdır. Bu reform hareketinin temelindeki en önemli amaç,farklı ve çeşitli programlar aracılığıyla cezaevindeki tutuklu/hükümlülerin rehabilitasyonunu sağlayarak, cezaevi sonrasında topluma çok daha rahat entegre olabilecek bireyler oluşturmaktır.

           Cezaevleri daha çok erkek temelli ihtiyaçlar ve bakış açılarıyla yapılandırılmakta iken hendek yarı açık kadınlar cezaevinden de anlaşılacağı üzere çok daha güzel bir tarzda hanımlara göre rehabilite edilmiştir.. Bunlara ek olarak, bu  cezaevinde bulunulan süreç içerisinde, gün boyunca cezaevi müdürlerinden sağlık personeline, cezaevi öğretmenlerinden infaz koruma memuruna kadar bütün idari personelle de gerçekleştirilen sohbetlerden de faydalanmaktadır mahkumlarımız . 

            Bu duygu ve düşüncelerle mücehhez olarak tüm mahkûm kardeşlerimize Allah c.c. kurtarsın der, bundan böyle yaşadıkları müddetçe mutluluk içinde olmanız temennimde en halisane duygularımın tezahürüdür. Bu konuya havi bir şiirimle size bu haftalık veda ediyorum. Saygılarımla

Ne yalnızlık ne hüzün, ne elem yıkar seni.
Değil mi hür 
Dünyada, mahpus yatmakta sensin.
Yıllardır öldürmeden bırakmadı gireni,
Ufukta Güneş değil, inan batacak sensin.

Boğazında düğümdür, demirden parmaklıklar.
Görür insan  burada, hapsedilmiş ömrünü.
Kimler görür halini, kimler sesini duyar ?
Bir eriyen mum gibi sessizce öldüğünü.

Nasıl özgür sayılır, bu zindan da adımlar,
Yürürsün taş avluda, özgürlük bulmak için.
Durmadan volta atar yerine kaldırımlar
Suç işleyip  mahpusta, acaba yatmak niçin ?

***Cuma gecemiz ve yarınki Cuma bayramımız kut ve mut olsun***.

Bu yazı toplam 967 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar