SRT Yayın Akışı - 26.05.2019

KADINA YİNE YERYOK25 Mayıs 2018 - 10:00, Cuma


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Dolar, Euro, altın  yükselişlerle rekor üstüne rekor kırarken, tabii ki siyasette kadının eşit temsilinden uzak aday listeleri yeterince gündeme gelemiyor.

24 Haziran’da yapılacak seçimler için milletvekili listeleri açıklandı.

Tüm gözler, özellikle siyasi partilerin listesine çevrildi.

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi falanca niye var filanca neden yok tartışması aldı başını gitti.

Gerçek şu ki, adaylar söz konusu olunca herkesi tatmin edecek bir liste asla ve asla yapılamıyor.

Partilerin kadın aday göstermede oldukça cimri davrandığı göze çarparken listelere girmeyi başaran adayların pek çoğu da seçilme ihtimali oldukça düşük sıralarda yer aldı.

Türkiye genelinde aday listelerinde 3 bin 269 erkek, 937 kadın aday yer alıyor. Kadın adayların çoğu listelerin arka sıralarında.

TBMM'nin 27. Dönem milletvekili listesinde  AKP’de  126,  CHP’de  137, HDP’de  226, MHP’de  69, İYİ Parti 150, SP’de  79 ve Vatan Partisi’de 150 kadın adaya yer verdi. Bu oranlara göre en fazla kadın adaya yer veren parti HDP oldu.

Sakarya’da ise kadın aday sayısı AKP’ den 1,  CHP’ de 3,  İYİ Parti’de 3, SP’de 1,   HDP’ de 3, Vatan Partisi’nde 2 ,  MHP’ de  ise hiç yok.

Yani 56 milletvekili adayından sadece 13 bayan aday bulunuyor. 13 adaydan sadece birisi meclise girecek.

Sunulan listelerin kadın ve erkek eşitsizliğinin kendini en fazla siyasette gösterdiğinin kanıtıdır.

Partiler içindeki erkek egemen yapının, kadın temsiline yol açmadığını, erkeklerin koltuklarından bir türlü vazgeçmek istemediklerini görüyoruz.

Karar alıcı erkeklerin zihinlerinde kurdukları stratejilere göre kadınlar o listelere yerleştirilmiş.

Ne de olsa kadınının her alanda eşit temsiline ulaştığımızda, Türkiye'de bir çok sorunun üstesinden gelmemiz çok daha kolay olacak.

Söylemlerde herkes kadının önünü açmaktan, eşit temsilden söz ediyor ancak yaşadığımız durum bunun tam aksini gösteriyor.

Kadınlar kendilerini seçilebilir sıralardan aday göstermeyen parti yönetimlerini protesto için kampanya çalışmalarını boykot edebilseler keşke. Emekleri görünür olur, hak ettikleri değeri görürlerdi belki.

Unutulmasın ki bu ülke gizli gücünü kadınlardan alıyor.

 

Bu yazı toplam 651 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur