SRT Yayın Akışı - 23.09.2021
Son Dakika

KAHVALTININ OKUL BAŞARISINDAKİ ROLÜ25 Şubat 2021 - 05:07, Perşembe


Dyt. Beyza İBRİ

  • Çocuklar için en önemli öğün kahvaltıdır.

Çocuklarımızın, güne iyi bir başlangıç yapması, günü verimli sürdürmesi ve daha zinde olması için çocuklarımıza her sabah düzenli kahvaltı alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor.  Çocukluk döneminde kazanılacak beslenme alışkanlıklarının yaşam boyu sürdüğünü hatırlatmak isterim. Bu nedenle aileye bu konuda büyük görev düşüyor.

  • Kahvaltı öğünü neden önemlidir?

Kahvaltı, büyüme çağındaki çocukların, günlük enerji ve besin öğeleri(karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller) ihtiyacının karşılamasına katkı sağladığı gibi, okul başarısına da olumlu etkileri vardır.

Akşam yemeğinden sabah saatlerine kadar geçen süre oldukça uzundur.  Bununla birlikte vücudumuz, uyurken de çalışmakta ve enerji harcamaktadır. Sabaha kadar geçen bu süre zarfında vücut, besinlerinin tamamını kullanır.  Sabah uyandığımızda ise, beyin için gereken enerji kahvaltı yapılarak karşılanabilir. Beynin oksijen dışındaki en önemli enerji kaynağı glikoz(kan şekeri)dur.  Kan şekerinin yeterli düzeyde olması, beyin işlevlerini düzenler ve öğrenmeyi olumlu etkiler. Kahvaltı öğünün atlandığı durumlarda beynin enerji ihtiyacı karşılanamayarak beyinle kan şekeri arasındaki dengenin bozulmasına neden olabilir. Bunun sonucunda da çocuklarda uyku hali, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, derslere motive olamama gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Çocukluk çağında, büyüme ve gelişmenin hızlı olması nedeniyle çocukların enerji ve besin öğesi ihtiyaçları fazladır. Bu nedenle kahvaltı,  günlük enerji ve besin öğeleri ihtiyacını karşılamaya katkı sağlar. Kahvaltı yapılmadığında vücut, depolarını kullanmaktadır. Bunun sonucunda çocukların, büyüme ve gelişmesi durabilir ve hastalıklara karşı vücut dirençleri azalalabilir.

Kahvaltı öğününün büyüme çağındaki çocuklarda etkisini araştıran birçok çalışmada, kahvaltı yapan çocukların, okulda daha başarılı olduğu, beslenme bozukluğuna bağlı hastalıklara daha az yakalandığı ve kilo kontrolünü daha iyi sağladıkları görülmüştür.

Sonuç olarak, çocukların gelişiminde ve okul başarısında kahvaltının önemi unutulmamalıdır. Çocukluk çağında kazanılan alışkanlıklar, yetişkinlik dönemindeki alışkanlıkların temelini oluşturur. Kahvaltı yapma alışkanlığını kazanmış bir çocuk, yaşamı boyunca bu alışkanlığını devam ettirmeye çalışacaktır.

 

 

 

 

 

 

  • Sabah kahvaltısı örnek menüleri(Sağlıklı çocuklar için);

Örnek Menü- 1

Ballı Süt

Haşlanmış Yumurta

Beyaz Peynir

Salata *Mevsimine uygun sebze veya meyve salataları

Zeytin

Ekmek*Tam tahıl, tam buğday veya çavdarlı ekmek tercih edilebilir

Örnek Menü -2

Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Sandviç (* Kaşar Peyniri, Marul, Domates, Zeytin Ezmesi, Sandviç Ekmeği)

Ceviz

Örnek Menü-3

Bitki Çayı

Peynirli Omlet

Salata *Mevsimine uygun sebze veya meyve salataları

Tahin/Pekmez

Ekmek * Tam tahıl, tam buğday veya çavdarlı ekmek tercih edilebilir

Bu yazı toplam 1105 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar