SRT Yayın Akışı - 21.11.2019
Son Dakika

“Kalbim Sizde Kaldı”20 Temmuz 2019 - 09:15, Cumartesi


Murat Beyaz

Dünya ekseninde değişmez bir kaidedir; medeniyet inşasının, kültürel yapılanmanın surlarıdır şehirler. Özgün yapısı ile çok be çok adım öne çıkarak, zamana ve tarihe kafa tutan dört başı mamur şehirler de bu yapılanmanın kalelerini teşkil eder. Koruyan, kollayan, ayakta kalan…

 

Bu cihetle kaleme aldığı “Beş Şehir” kitabının önsözünde Ahmet Hamdi Tanpınar “Beş Şehir’in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla, onların arkasında kendi insanımızı ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha doğru olur...” diyerek, şehir başlığında insan-hayat-vatan harcı ile kültür portremizi çizmeye çalışmıştır.

Her şehrin bir şekilde bir ruhu, dokusal yapısı ve kadim geçmişi vardır ki, kadim kelimesi en çok da şehirlere yakışan bir tanımdır kendimce. Mozaik yapısı, insan odaklı yaşamı, kahramanı ve kahramanlıkları ile farklı değerler sunar şehirler, dünya platosuna. 

Bu şehrin bir evladı olan Fahri Tuna’da, Türk Edebiyatı’nın yaşayan sayılı portre yazarlarından biri olarak “Adapazarı Yazıları” ve “Aynalıkavak Yazıları” isimli iki kitabı ile de bu şehre vefa borcunu ödemiştir.

 

Fahri Tuna yeni yayımlanan son eseri “Osmanlı Medeniyetinin İzinde 40 Şehir Portresi” ile de şehirlerin izini sürerek, Tanpınar”ın “Beş Şehir”ine nazire edercesine kırk kadim şehrin bir nevi anatomisini çıkarmıştır.

 

Tuna’nın 17 Temmuz Çarşamba günü Sait Tanış Kültür Merkezi’nde basın toplantısı ile tanıtımı yapılan “Osmanlı Medeniyetinin İzinde 40 Şehir Portresi” kitabının önsözüne kulak verelim: 

“Kalbim Sizde Kaldı, Ey Kadim Şehirler!
Türkçe bin yıldır Anadolu topraklarında, altı yüz elli senedir de Balkanlar'da yaşıyor. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun; bu topraklar Türkçe ile yoğrulmuş, Türkçe ile gülmüş, Türkçe ile ağlamış. İnsanlar Türkçe doğup Türkçe ölmüşler. Şehirler de öyle tabii ki.
Şiir olmuş bu topraklarda, şehirleri şiirleştirmiş Osmanlı. Nice kadim şehri aynen korumuş, ihtiyaç gördüğü her yere yeni camiler, medreseler, hanlar, köprüler serpiştirerek. Yakmamış yıkmamış, aksine; yaşamış, yaşatmış! “İyi insanlar” açmış gül bahçelerinde asırlardır. Minarelerden gelen ezan sesleri kiliselerin çan sedalarına karışmış. Karışmış, kaynaşmış... Osmanlı şehirlerinde her şehir “kendisi” olmuş, herkesin “kendisi” olduğu gibi. Herkes kendisi kalmış, “bir bütünün özgün bir parçası” olarak.
Her şehir, Osmanlı kanaviçesinin özgün bir rengi kalmış. Zira Osmanlı medeniyeti ilmek ilmek, eser eser, vakıf vakıf dokumuş tezgâhında bu şehirleri.
Gittim, yaşadım, gördüm. Kulak kesildim sırlarına. Tanıştık, ahbap olduk onlarla. Neler anlattılar, neler: Osmanlı şehirleri ne besteler terennüm ediyor, onlara kalbini açana. Kalbim onlarda kaldı, yalnız. Okuyunca sizin de kalabilir, diyeyim baştan.
Bu kitapta, Osmanlı medeniyetinin izlerini sürdüğüm bu kırk şehrin portresini okuyacak, nabzını tutacaksınız. Anadolu’dan Balkanlar’a; Mardin’den Mostar’a, Konya’dan Kırcaali’ye, Urfa’dan Üsküp’e. Kuru bir nostalji kitabı değil elbette bu eser. Okura sorumluluk da yükleyecek; bu şehirleri yaşamak ve yaşatmak gibi.” Fahri Tuna

 

Son söz usta şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’dan gelsin. “Vaktiyle öz vatanda bizimken, bugün niçin/Üsküp bizim değil? Bunu duydum, için için./Kalbimde bir hayâli kalıp kaybolan şehir!/Ayrılmanın bıraktığı hicran derindedir!/Çok sürse ayrılık, aradan geçse çok sene,/Biz sende olmasak bile, sen bizdesin gene”

 

Daha nice kırklar temennisi ile Fahri Tuna’yı tebrik eder, kültürel hayatımız adına son eserinin de hayırlı ve bereketli olmasını dilerim.

 

Teker üzerinden selamlarımla.

 

Bu yazı toplam 1156 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar