SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

Kasımpatı16 Kasım 2019 - 09:16, Cumartesi


Murat Beyaz

Her şehrin; coğrafi anlamda belirlenmiş bir sınırı, sayısal anlamda nüfusu, istatistiksel anlamda verileri vardır. Ki bu veriler şehirleri, safi maddesel olarak niteleyen değerlerdir.

Mamafih, şehirlerin de tıpkı insanlar gibi mana yönü, geçmişi-geleceği ve ruhi çalkantıları vardır. Bu çalkantılar; o şehrin tarihi, mimari yapısı, toplumsal oluşumundan kaynaklı mozaiksel gelenekleri, folklorik argümanları, dini-tarihi ve sanatsal açıdan kıymet arz eden değer ve değerli şahsiyetleridir. Şehirler ancak bu bağlamda öznel nitelikte ruhsal yapılarına haiz olurlar. Aksi taktirde dört duvardan müteşekkil, ruhsuz bir handan faksızlaşırlar. İşte bundandır ki; şehirlerin ruhsal kimliğini ortaya koyan asli maya insandır. Şehirlere mana ve ruh katan insanların nefesidir. O nefes; şehre mana vererek medeniyet ve kültürünü inşa eden tarihsel ve sanatsal eserlerdir.

Geçmişten günümüze, günümüzden de geleceğe miras kalarak devreden bu değerler dünya üzerinde şehirlerin farklı kimliksel yapılarıdır. Yaşamayı öğrenirken insanın mizacına nasıl etki ediyorsa şehirler, şehirlerin de ruh harcına insanları su-eserleri kum katar. Ve yine insanlar da mekansal aidiyetlerini en çok da şehirleri ile kurarlar.

Çok kültürlü sosyal yapısı ile zengin, foklorik ve etnik melez yapıdan müteşekkil Sevgili Adapazarı’mız da en nadide şehirlerden olup yedi asırdır bu kimliğini muhafaza etmektedir. Hepimizin malumudur ki, Adapazarı’mızı imgesel anlamda işaret eden iki yapı vardır. Biri Bizans Dönemi 15 asırlık Jüstinyen Köprüsü, diğeri Osmanlı Dönemi 7 asırlık Orhan Camii’dir. Bu iki örnek dahi mozaiğimizi betimlemeye kafidir. Her iki eserin adından da anlaşılacağı üzere, şehirlerin yapılanma ve yapılaşmasında özne her daim insandır.

Şehirler ne kadar büyürse büyüsün, asli gaye insanın insandan bihaber kalmaması üzerine olmalıdır. Olmalıdır ki; şehirlerin can suyunu teşkil eden insan, değersiz bir meta vasfı görmesin. “Büyük şehirlere bağlanma Mehmedim/ Öyle bir şehre yerleş ki/ Küçük fakat bizim olsun/ Sokaklarında tanımadığın yüz/ Ensesine şamar atamayacağın kimse dolaşmasın/ Her ağacına elin/ Her karış toprağına terin değsin/ Ve kuytu evlerden birinde/ Senden habersiz ölenler olmasın.” Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Ne de güzel söylemiş Bedri Rahmi. Olmasın!

 

Ahmet Hamdi Tanpınar da şehri; “Şehir, bir terbiyenin ve zevkin etrafında teşekkül eden müşterek bir hayat” olarak tanımlar. O müşterek hayatta birçok hayaller de kesişir. Kesişen hayaller de, müşterek şehrin insani-kültürel gelişimi ve değerlerine sahip çıkarak göstereceği vefa üzerinedir. 

Şehirlerin kültürü, yaşamış ve yaşayan sakinlerinin mevcudiyetleri ile şehirlerine kattıkları kalıcı değerler ve ünsiyetin bütünüdür. Yakın geçmişimizde Sait Faik Abasıyanık, Kerim Korcan, Faik Baysal, Mehmed Selahaddin Şimşek(Ş.), Hüsnü Gürsel, Sadık Canlı ve Selim Gündüzalp gibi Adapzarı’mızda yetişen değerlerimiz bu şehrin kültürel kimliğine yapı taşı olmuşlardır.      

Bu meyanda; Sayın Mutlu Işıksu Başkanlığında Adapazarı Belediyesi Kasım ayı Kültürel Etkinlikleri çerçevesinde 1 Kasım’da “Aynalı Kavak Sohbetleri”nin ilki gerçekleştirilerek Zeki Aydıntepe, Erol Girişken ve Rahmi Sak ile Adapazarı’nın yakın geçmişine mercek tutuldu.

7 Kasım’da Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında düzenlenen Okuma Etkinliği ile Cevriye Oymak’ın “Şiirlerle Adapazarı” eseri üzerinden çocuklarımıza şiirlerle Adapazarı anlatıldı.

8 Kasım’da Cihat Zafer’in “Çarşılar Trenler Hatıralar” kitabının imza ve söyleşi programı ile “Adapazarlı Olma”nın nirengi noktası “vefa” ile işaret edildi.

11 Kasım’da da Osman Suroğlu’nun “Torundan Dedeye Hayaller” Karikatür Sergisi sanat severlerle buluştu.

Bahsi geçen isimler şehrimizin “yerel” ve ulusal değerleri olup yapılan bu etkinlikler birer Kasım’patı güzelliğindedir.

Şehrengiz nitelikli etkinliklerin daimi surette devamı dileğimle. Çünkü; “Hatıralarım bu şehirdedir/ Sevdiklerim/ Ölmüşlerimin mezarları/ Bu şehirdedir işim gücüm/ Ekmek param.” Orhan Veli

Bu yazı toplam 1214 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar