SRT Yayın Akışı - 09.08.2020
Son Dakika

KAZA MI? İHMAL Mİ?6 Temmuz 2020 - 01:29, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

2020’nin gelişi de vurgun,  gidişi de vurgun. Şimdiden huzurlu bir 2021’nin yolunu gözler olduk.

Öncelikle tüm ilimize ve Coşkunlar fabrikasında çalışan işçilerimize acil şifalar, vefat edenlere baş sağlığı diliyorum.

Ancak giden canları geri getirmenin mümkün olmadığı, telafisiz bu fabrika kazasından hatırlanacak bir acı kaldı şehrimize.

Bu kazanın kritik değerlendirme noktalarından biri, daha önce kazaların olması. Bir kaza, bu kazaların ileride de olabileceğinin işaretidir. İkinci kritik değerlendirmede, kazanın sebebiyetinin önceki sebebiyetle aynı olup olmadığı?

Eğer aynı hatalar tekrarlandıysa ki; bizim genel olarak kural tanımaz, bana bir şey olmaz, bir kereden bir şey olmaz, adamını bulalım teftişi atlatalım, prosedüre uymayanları kılıfına uyduralım, adamcılık ile hallederiz tavrımızdan dolayı kurban seçilen canlar bunlar. Tabi bu kayıplar genelde işçi, gariban, ekmeğinin peşinde koşanlar.

Her yerde en önemli eksiğimiz, prosedürlere ip atlatmak.

Genel olarak düzeneğe bakın; işçi ile sözleşme yapılır, iş kanunun dışında birçok usulsüz madde eklenir, Toplu iş sözleşmesi başkadır, işverenin yaptığı sözleşme toplu iş sözleşmesine ve yasaya kafa tutan cinstendir. Neymiş ilişkileri bozmamak adına,  herkes bir birinin yanlışı yutar, görmemezlikten gelirmiş.

Ben artık bu Sakarya’daki adamcılık, ocu buculuktan bir halk olarak fazlaca rahatsızım. Dolaylı olarak kişilerin hayatını, psikolojik durumlarını velhasıl hayat kalitelerini ikinci plana atan kendi ilişki ve çıkarlarını gözeten adımları,  ölen veya bu şiddeti yaşayan tüm işçilerimiz adına kınıyorum.

MÜSİAD ‘A TEPKİ

Neresinden tutacağını bilemiyor insan bu haberin hakikaten. İftira, çamur diyorsunuz da verdiğiniz fotoğraf ve yemek masasında destek vermek amacıyla yapılan bir yemek olduğunu kendi sosyal medyanızda zaten yazmışsınız. Yemek yiyecek haliniz kalmış yine .

Birde Allah aşkına Sakarya ne çok seviyor yemek yemeleri. Toplantı demek, yemek… Proje demek, yemek! İş konuşması demek, yemek! Yapılan icraatlar yemek ve yemekte kaç üye ile kalabalık fotoğraflar verildiği.. Sakarya’nın icraatları, kaç düğüne, kaç cenazeye, kaç yemeğe gidildi…

Şu resme bakın, burada ne kararlar alındı, ne çareler bulunabildi. Protokolün klasik konuşmaları, edebi süslü klişe kelamları, diğerleri de yemek yerken dinleyen üyeler. Ne ürettiniz toplantı sonucunda? Bir toplantı odasında toplanın, bir kriz masasında konuşun, ama biz Yaşar Coşkuna destekteyiz diye yemek vermek; neyin desteği, ölen işçiler, travmayı yaşayan işçi ve yakınları, hatta civarda etkilenen halk varken, kalpteki  acıyı midenizin açlığı bastırdı mı. Kabul edin hataydı.

Bunun dışında vekil  Ali İhsan Yavuz, İl başkanı Tever ile Ekrem başkanın,  diğer belediye başkanlardan tanıdık yüzlerin  ter kan içerisinde telaşlı, yorgun ve protokollükten sıyrılmış, dağılmış kıyafetleri ile nasıl mücadele ettiklerini her TV de izledim, tanıdığım yüzler dışında kim can feda çalıştıysa, tüm itfaiyeciler, ekipler dahil hepsinin  bu acı  kazayla mücadeleleri, yemek fotoğrafından daha değerli bir fotoğraf. İnşallah yanlışlar varsa da bu konuda sert sınırlar çizilir de vicdanlar rahatlatılır, onca kişinin vebali olduğu bu kazada. Şehri yönetenlere vicdani bir sorumluluk bu sınırı çizmek.

Allah Rahmet eylesin, geçmiş olsun.

Bu yazı toplam 1297 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar