SRT Yayın Akışı - 02.12.2020
Son Dakika

KEMER SIKMAYA DEVAM16 Kasım 2020 - 06:29, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Ülkemizin yoğun gündeminde kendisine yer bulamayan o kadar çok konu  var ki  hangisinden başlasam bilemedim.

 

Son bir hafta içinde  yumurtaya  yüzde elli zam yapıldı

 Çiğ süt  5 lira oldu

 Dolmuş fiyatları zamlandı

Zaten pazara yaklaşılmıyor

Kuru baklagiller aldı başını gidiyor

  Yani benzine yapılan  zam sonrası yağmur misali zamlar ve  yepyeni vergiler yağmaya başladı

Cumhurbaşkanı açıkladı ekonomiyi düzeltmek için  acıda olsa doğru reçeteyi uygulayacağız diyor.

Yani yaşamımız iyice ağırlaşacak

 Milletçe yoksullaşmaya doğru doludizgin giderken, millet harcama kalemlerini keserken, kemer sıkmaya devam edeceğiz.

Özel sektör küçülüp, arkasız ve dayısızlar iş bulamazken, pembe tablo ne kadar iç acıcı, ne kadar inandırıcı olur ki?

Kayırma, kollama, kılıf bulma konusunda sıkı ve titiz takip, keskin dikkat gösterenler, işe uygun isim ve bahane bulma da asla zorluk çekmeyenler arttıkça umutların azaldığı ortada…

İŞKUR verilerine göre 6 milyon genç ne çalışıyor, ne de okuyorken, 100 üniversite mezununun 30’u işsizken, gençler çözümü dışarıda arıyorken, 11 kişi alınacak bir kadroya 3 bin 500 kişi başvuruyorken pembe tablo çizmek kolay olsa da kaç kişi buna inanıyor?

Hayatın ağırlığına dayanamayan aileler, çıkışsızlığın ve umutsuzluğun yarattığı toplu intiharlar, yaşama nedeninin kalmamasına bağlı olarak ailecek ölümü seçiyorlar.

Sakarya’da da bu sayı azımsanmayacak kadar çok.

 Bu tablo toplumda insanlığın, iyiliğin, aklın, dayanışmanın büyük ölçüde çöktüğünün göstergesi olduğu kadar ülkenin çok net ve acı bir fotoğrafıdır.

 Bir  hafta önce  ekonomide pik yapıyoruz deniliyor.

İkinci hafta acı reçete uygulayacağız deniliyor

 Ekonomide  bir hafta  önce  sürekli pembe  makyajı bol  bir  tablo çiziliyor. Bu tabloya  da milletin inanması isteniyordu.

Üretim artmıyor, azalıyor. İthalat habire artıyor. Azalan üretim işsizliği körüklüyor. Ekonomi düzeliyorsa işsizin iş bulması lazım. Böyle bir şey yoktu.

Adına ne derseniz deyin! Bu çok acı bir Türkiye fotoğrafıdır ve çok önemsenmesi, acil eylem planlarıyla ciddiye alınması gerekir.

Her yer beton, her yer bina, her yer AVM iken, artçı ve öncü depremler sık sık gelip bizi yoklarken, insanlar için korku temelli kaygılar gelip çatmışken, üzerine beton yığarak bozduğumuz toprak- hava- su dengesi içinde soluk alamazken başka ne yazılır ki demek istedim…

Sert ve öfkeli esen rüzgârların içimizi nasıl kararttığını unutturmamak için, ekranlardan meydanlara yansıtılan dozu yüksek ve ayrıştırıcı sözlerin hayatımızı nasıl şekillendirdiğine, gözümüzü dört değil, sekiz açarak bakmamız gerektiğine inanıyorum.

Hayatın kısa, yokuşların dik, koşulların ağır, duvarların yüksek, kulakların sağır olduğu bir ülkede umut giderek azalıyor deyip nokta koymak istedi.

Bu yazı toplam 1092 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar