SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

KENDİMİZİ TANIYALIM BİZ NEYİZ?17 Eylül 2021 - 00:48, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Biz, Yüce Rabbimizin yeryüzünün halifeleri olarak yaratıldığı insanlarız. Biz yaratılmışların en şereflisi olarak sevgili peygamberimizin müjdelediği şerefli insanlarız. Biz, insanlık değerimizi Alllaha C.C meleklere, peygamberlere, kitaplara, ahiret gününe inanan müslümanlarız.

Şerefleri, değerleri kazanmak kolaydır, fakat muhafaza etmek, değerlere bağlı kalarak hayatı devam ettirmek zordur. İmtihanda burada başlar. Nefis ve Şeytan düşman olarak karşımıza çıkar. O halde müslüman olmak şerefli, müslüman kalmak daha şerefli, müslüman olarak ölmek ise en şereflidir.

Rabbimiz “Ey İman edenler müslüman kalmak için Allahtan gerektiği şekilde korkun. Sakın ölmeyin. Ancak müslümanlar olarak ölün.” buyurup bu ayeti kerimedeki sakın ölmeyin demekten murad; sakın Müslümanlığınızı kaybetmeyin, bu şekilde ölmeyin demektir. Müslüman kalabilmek, müslüman olarak ölebilmek için nasıl ölmemiz gerekir. Şimdi bunu ayet ve hadislerle anlatalım: Fetih suresinin son ayeti kerimesine göz atalım. ”Muhammet S.A.V. Allah’ın peygamberidir. Onunla beraber bulunanlar kafirlere karşı şiddetli, kendi aralarında merhametlidir. Onları rükuda secdede görürsün. Allah’ın C.C geniş lütfunu, bol ihsanını, iyiliğini isterler. İşaretleri yüzlerindeki secdeden olan izdir. Allah’ın C.C rızası için amel işleyenlere bağışlanma ve büyük mükafat vardır.”

Ayeti kerimenin manası şu şekildedir. Şimdi Ayetle geçen hususları izah edelim:

Biz, alemlere rahmet olarak gönderilen ve Allah’ımızın C.C  son peygamberi olan Hz. Muhammed’in SAV. Şerefli ümmetleriyiz. Onunla bu şerefle kalabilmek, Rabbimizin bağışlamasına erebilmek için kısaca müslüman kalabilmek için ve Müslümanca ölebilmek için bizden istenenler şunlardır.

1-) Düşmana karşı kenetleneceğiz. Bir ve beraber olacağız. Peki kimdir düşman? Dinimize, mükaddesatımıza, ezanımıza, vatanımıza, bayrağımıza saldıran içimizdeki ve dışımızdaki düşmanlara karşı tek vücut olacağız. Bu yolda ölmek şehitliktir. Kalmak, ölmemek ise gaziliktir. Düşmanlar bizdeki birliği beraberliği sevmez. Bizde ikilik beklerler. Ayrılık isterler. Kim ki ortak değerlerimize karşılık vermek isteyen düşman karşısında ikilik yapar  bu kutsal davaya yan çizer, cepheyi terk eder, saflardan ayrılırsa ne kamil insan ne Kamil bir müslüman olamaz, kalamaz. Zira böyleler vatan ve kutsal davalara ihanet etmiş hainlerdir.

2-) Kendi aramızda merhametli olacağız. Peygamberimiz SAV. “ Siz yeryüzünde merhametli olun ki göktekilerde şişe acısın.” buyuruyor. Merhametli olalım ki merhamet bulalım. Peygamber SAV. zamanında bir savaşta: su dağıtıcıyı bir yaralı çağırdı. Bir yudum su çok acım var dedi. Sucu hemen ona suyu uzattı. Az öteden bir yaralı su diye inledi. Su isteyen ilk yaralı sucuya dedi ki: önce suyu o kardeşime ver. Böylece merhamet etti. Rabbimde bunların merhametinden dolayı rahmetine nailletin müjdesini verdi.

3-) Yüzlerimizde secde, günlerimizde 5 defa namaz görüntüsü olsun. Secdede rükuda görünenler Allah C.C ile beraber olan, kullukta daim Rabbimize giden yolda kaim olanlardır. Dinin direği namazı terk etmeyenlerdir.

Yazımızı şöyle bitirelim. Biz, hem şerefli bir insan olmak hemde kamil bir müslüman olmak ve müslüman kalmak ve müslüman olarak ölmek için Rabbimizin Fetih suresinde Muhammet SAV. Ümmeti olarak kalmamız şarttır.

 Cumamız mübarek olsun Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 88 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar