SRT Yayın Akışı - 28.02.2021
Son Dakika

Kendine söz hakkı tanınmayan erkek konuşmayı bırakır.22 Ocak 2021 - 07:27, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

Erkekler flört zamanlarında fazlasıyla konuşurken ilişkinin ilerleyen evresinde sessizleşirler. Ve birçok kadın bu durumdan oldukça şikâyetçi... Kadınlar olarak sürekli şikâyet etmekten nedenini araştırıp sorgulamaya kendimize fırsat yaratmıyoruz. Tıpkı erkeklere konuşmaları için fırsat tanımadığımız gibi…  Kadınların, “Neden?” sorusunu öncelikle kendilerine sormaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü araştırmalara göre erkekleri kadınlar sessizleştiriyor.

Hadi gelin farkındalığınızı açalım biraz o zaman…

Çiftlere bakın; birlikte geçirilen zamanda ki bir olayı erkek henüz anlatmaya başlarken bir iki cümle sonrasında kadın lafa atlayarak kelimeleri devralır ve cümleleri kendisi sıralamaya başlar. O öyle değildi böyleydi cümle kalıbı bir yerden kulağınıza tanıdık gelmiştir sanırım.

Bunun nedeni kadınların erkeklere nazaran yaşadıkları olay ve anlardan daha fazla detaya takılıp, daha fazla enerji almalarıdır. Hal böyle olunca da, farkındalığı, algısı kapalı olan bir kadın erkeğin konuşmasını gayriihtiyari sabote etmiş olur. Ve erkeği susturup kendisi anlatmaya koyulur; giriş erkek, olayda ki gelişme sonuç genellikle kadının sözleriyle son bulur.

Kadın erkeği susturduğunun farkında değildir ve garip olan tarafı erkekte kadın tarafından susturulduğunun farkında değildir. Böyle bir ilişki modelinde kendine söz hakkı hiçbir türlü tanınmayan erkek belli bir süre sonra konuşmayı bırakır. Kadınların erkeklere çocuğuymuşçasına akıl vermesi de erkeği suskunluğa iten başlıca sebeplerden bir tanesidir. Devamlı şikâyet edip sürekli ne yapması gerektiği hakkında erkeklere fikir vermekten kadınlar olarak büyük bir haz duyuyoruz ne yazık ki… Bu da erkeğin konuşma alanını öldürüyor çünkü konuşması için bir neden yok! Konuşulacak bir şey de yok!

Bilmiş tavırlarınızla konuşması için fırsat vermediğiniz erkekleri az konuşan biri haline getirip sonra da onlardan şikâyetçi oluyorsunuz. Ne kadar doğru sizce?

Erkekler sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kaldıklarında genellikle içine kapanırlar. İçe kapandıklarında da sessizleşirler. Kadınlar ise bu durumu üzerine alıp irdeleyerek erkeğin daha çok üstüne gider. Anlam veremezler bir türlü çünkü kadınlar sıkıntılı bir durumla karşılaştığında, mutlu olduklarında, heyecanlandıklarında telefonla olsun ya da yüz yüze dakikalarca anlatım yapabilirler. Hem de farklı kişilere milyon kez…

Kadınlar bir olaya sinirlenince erkeğin başının etini saatlerce yerken, (ki eski yaptığınız hatalar da konuya dahil olmuştur tabi o sinir anıyla), erkek sinirlendiğinde olaya sadece tepki verir ve sessizleşir. Siz hiç sinirlendiğinde saatlerce konuşan bir erkek gördünüz mü? Pek mümkün değil. Küçük bir tavsiye; aradaki farkı öğrenip algılarınızı açarak huzuru bulabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1149 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar