SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

KENTSEL DÖNÜŞÜM24 Ağustos 2020 - 05:09, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Son günlerde yine Sakarya’nın gündemini  kentsel dönüşüm oluşturuyor.

 Bence bu sorun  sadece gündemde kalmamalı. İcraatta yapılmalı.

Önce Adapazarı Belediyesi Başkanı  Mutlu Işıksu’nun açıkladığı  kentsel dönüşüm projesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’de destek verdi.

 

Bilindiği gibi  Sakarya  deprem kuşağı içinde yer aldığı için kentsel dönüşümle, depreme dayanıksız binaların da yenilenmesi gerekiyor.

Ama bu işe nasıl başlanacak, nasıl yapılacak pek bilen yok.

Yetkililerin her zaman gündemden düşürmediği kentsel dönüşüm, yine bir çok işte olduğu gibi  inşallah lafta kalmaz.

   Hatırlarsınız   Erenler Belediyesi’nin  kentselsel dönüşüm  projesi o yıllarda  çok ses getirmişti.

Hatta Türkiye’nin örnek projesi olduğunu defalarca yetkililer açıklama yapmıştı.

  Sonuç ne oldu bilen var mı?

 Kısaca ben size hatırlatayım

Bu yıl   Ocak  ayında Kentsel Dönüşüm Projesi Rezerv Alanda yer alan hak sahipleri ile bir araya gelen Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç söyle demişti. Çevre Bakanlığı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile defalarca bir araya geldik. Ayrıca projenin hayata geçirilebilmesi için yüksek mali desteğe ihtiyaç bulunmakta. Bu da Çevre Bakanlığından gerekli maddi ödeneğin alınmasını gerektiriyordu.

Bu noktadaki imkansızlıklar bizi Rezerv Alan’da yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüm Projesinin, vatandaşların kendileri ada/parsel bazında yapabilmelerine olanak sağlanacak şekilde devam ettirilmesine yöneltti.Gelinen aşamada Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda rezerv alandaki kentsel dönüşümün belediye eliyle yapılmasından ziyade, yeni imar planıyla, vatandaşların kendilerinin ada/parsel bazında devam etmeleri olanağını sunuyoruz’ demişti

 Ama yine de bir umut var. En azından proje konuşularak gündemde tutuluyor.Vatandaşın bu süreçten  beklentisi ise yüksek.

    Şehrin yarısına yakını  kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerekiyor. Ama bunu sadece belediyelerin yapması mümkün görünmüyor. Ne çalışmaları ne de  bütçeleri buna müsait,  Görünen o ki özel sektörün de  bu işe dahil edilerek kentsel dönüşümün hızlandırılmasına ihtiyaç var.

   Sakarya’nın deprem bölgesinde yer alması riskli binalar sorunun hepten önemli kılıyor. Bu bölgelerdeki binaların olası 5 şiddetindeki bir depremde yıkılabilecek kadar dayanıksız olduğu ifade ediliyor. Bu konuda daha fazla gecikilmeden bir an önce dönüştüm sürecinin başlatılmasında sayısız yarar olduğunu düşünüyorum.

 Kentsel dönüşüm planlarını hayata geçirmek için acele etmeliyiz. Kentsel dönüşüme can güvenliği gözüyle bakmalı ve insan hayatı ön planda tutulmalı.

  Sakary’nın yenilenmeye ve kendini geliştirmeye ihtiyacı var. Ancak bu bir yüz nakli şeklinde olmamalıdır. Sakarya  ruhunu kaybetmeden yaşanabilir şehir olmanın en üst standartlarının var olduğu bir şehir olmalıdır.

Bu hedef doğrultusunda şehirde yaşayan herkesin meseleye kafa yorması gerekiyor.

Bu yazı toplam 934 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar