SRT Yayın Akışı - 21.02.2020
Son Dakika

KEŞKE YAPMASAYDINIZ8 Temmuz 2019 - 12:29, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

   Her zaman olduğu gibi yanıtsız kalacak sorularımız var! Neresinden baksan garip, neresinden tutsan karanlık, neresinden ele alsan acıklı ve hazin bir ortam var.

Aslında seçimin dinamikleri üzerine onlarca  yazılar yazdık.

      31  Mart seçimleri ve 23 Haziran’da yenilenen yerel seçimler, yerel seçim olmaktan çıkmıştı Yine halkla inatlaşan yönetim tarzı, ekonominin gerilemesi, çarkların durması, işsizlik ve pahalılığın artması, kayırmacılığın doruğa çıktığı  süreçler yaşandı bu ülkede.

  Seçim sonrası büyük çoğunluğun  aşı ekmeği  küçülürken, bazı kesimlerin lüks hayatları, gösterişli ve şatafatlı cemiyetleri devam ediyor.

  Ülkemiz küçülmüş, işsizlik patlamış, ödemeler durmuş, insanımız yoksullaşmış, borçlar artmış, satışlar düşmüş.

    Çöken ekonomi, bitmez tükenmez zam yağmuru vatandaşı iyice zora soktu. Emekli ve asgari ücretle çalışan insanların ekmekleri biraz daha küçüldü.

    Amacım geçmişten günümüze; gerçekçi, gerekçeli, eleştirel bir ayna tutmak.

    23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu ikinci kez oylarını artırarak belediye başkanı seçildi.

Ekrem Başkan’ın; çerçevesiyle tutarlı, birleştirici temasıyla kucaklayıcı, yaklaşımıyla, saydamlığıyla, hesap verilebilirlik ve şeffaflık içeren ve fark yaratan konuşması bize yeniden daha güzel, daha adil, daha eşitlikçi bir Türkiye umudunu hayal etme hakkı verdi.

     Bizlerin bu birleştirici dile ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi

    AK Parti Taraklı İlçe Başkanı Erdal Özen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu’na oy verenleri ‘Nankör’ olarak nitelendirdi. Özen’in bu söylemi bence  seçmene yapılan bir  hakarettir. İstanbul seçimlerinde şunu gördük toplumu ayrıştırmak isteyenler her zaman kaybeder.

   Seçimlerin üzerinde 3 ay geçti belediyelere bakıyorsun elle tutulur bir hizmet göremedik. Ama bir belediye var ki işine hızlı başladı.   Belediyenin borçlarından dolayı işçinin parasını  ödemekte zorlandığı için belediyeden  şu ana kadar 21 işçi çıkardı ve  daha da çıkaracağını söyledi.

      Haziran ayı meclisinde belediyeye ait bir kütüphaneyi   Ensar Vakfı’na tahsis edilmesi için  gündeme getirdi.

     Akyazı Belediyesi’nin mülkiyeti kendisine ait olan binayı Ensar Vakfı’na ücretsiz tahsis edeceği yönündeki haberler kamuoyunda geniş yankı bulmuştu.

      Akyazı Belediye Meclisi’nin önceki gün Bilal Soykan başkanlığında yapılan Temmuz ayı oturumunda söz konusu binanın tahsisi görüşüldü. Meclis’te oy birliği ile alınan karar neticesinde binanın tahsisi kabul edildi.

 Bu karar belki birilerini sevindirirken, birilerinin de canını çok acıtmıştır.

     İktidara yakın dernek ve vakıflara, yerel yönetimlerden kaynak aktarılması tartışmaları sürerken, Sayıştay’ın hazırladığı raporda, bu yardımların yasal olmadığının altı çizildi.

     Raporda hiçbir şekilde belediyelere, derneklere ve vakıflara doğrudan parasal kaynak aktarılamayacağı açıkça belirtildi. Zira, Belediye Kanunu'nda hangi giderlerin yapılabileceği açıkça belirlenmiş ve dernek ve vakıflara doğrudan parasal kaynak aktarımına izin verilmemiştir. Tek istisnası amatör spor kulüplerine ilişkindir. Belediye Kanunu'na göre belediyeler yalnızca spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapma yetkisine sahip” ifadesi kullanıldı.

    Kanunlara göre belediyeler hiçbir şekilde dernek ve vakıflara doğrudan taşınmaz tahsis edemezler. Ancak İhale Kanunu gereği kiralama yapabilirler. Belediyeler mülkiyetindeki taşınmazlarını sadece kamu kurum ve kuruluşlarına ve köy tüzel kişiliklerine tahsis edebilirler.

    Tek istisnası meclis kararıyla; turizm, sağlık, sanayi ve ticaret yatırımlarının ve eğitim kurumlarının su, termal su, kanalizasyon, doğal gaz gibi altyapı çalışmalarını faiz almaksızın on yıla kadar geri ödemeli veya ücretsiz olarak yapılmasıdır.

 

 Keşke Akyazı Belediyesi  o kütüphaneyi onarıp Akyazılı gençlerin ve çocukların hizmetine sunsaydı daha faydalı olurdu.  Böyle bir tartışmayla da gündeme gelmezdi.

 

Bu yazı toplam 854 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar