SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

KİMLER ADAY OLUR? 11 Aralık 2021 - 00:06, Cumartesi


Taner İltaş

Son zamanlarda yaşanan büyük ekonomik kriz, seçim tartışmalarını her gün alevlendiriyor. Muhalefet seçim istiyor, iktidar ısrarla 2023’ü işaret ediyor.

Türkiye’de konu siyaset olunca büyük konuşulmaz. ‘Kesinlikle olmaz’ denilen şeylerin bir gecede nasıl değiştiğine hepimiz şahit olmuşuzdur.

Daha önce de defalarca kez söyledim ve yine tekrar ediyorum. İktidar, bugüne kadarki en zor seçimini yaşayacak.

Çünkü ekonomi, son 20 yıllık dönem içinde hiç bu kadar kötü olmamıştı. Yaklaşık bir sene önce çözüm adına bir şeyler yapılması gerektiğini söylemiştim.

Bugün geldiğimiz nokta, bir yıl öncesinden daha da kötü. Bırakın bir şeyler yapmayı, işler daha da kötüleşiyor.

Alım gücü her geçen gün daha da düşüyor. Artan döviz karşısında paramız pul gibi eriyip gidiyor.

Üstelik kelli felli ekonomistler, bu tablonun daha da ağırlaşacağını söylüyor.

Yani Türkiye böylesine ekonomik zorluklar içindeyken girilecek bir seçim, iktidar açısından pek de iyi sonuçlanmayabilir.

Erken seçim olur mu? Bugün bununla ilgili bir tahminde bulunmak ancak fal açmak gibi bir şey olur.

Bir bakarsınız ani bir seçim kararı alınır ve sandığa gideriz. Bir bakarsınız 2023’e kadar sandık milletin önüne gelmez.

Ancak seçim tarihi ne olursa olsun partiler şimdiden sahaya indi. İktidarı, muhalefeti herkes yavaş yavaş milletin kapısını çalmaya başladı.

Hakkını yemeyelim, bu işe ilk başlayan İYİ Parti oldu. Genel Başkan Meral Akşener, uzun bir süredir il il Türkiye’yi geziyor. 

Gittiği her şehirde de hatırı sayılır kalabalıklarla bir araya geliyor. İYİ Parti, şüphesiz önümüzdeki seçime en güçlü girecek partilerden biri.

Peki Sakarya’da durum nasıl şekillenir? Milletvekilliği tablosunda değişiklikler olabilir mi?

AKP’de milletvekilliği adaylığı konusunda yeni ve etkili aktörlerin sahneye çıkacağını düşünüyorum.

Sadece tahmini olarak dile getiriyorum ama bence Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu adaylık potansiyeli yüksek bir isim olarak ön plana çıkabilir.

Ali İnci, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, İl Başkanı Yunus Tever gibi isimler de kulislerde milletvekilli adaylığı için ismi sıkça gündeme getirilen partililer arasında yer alıyor.

Herkesin bildiği gibi Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 3 dönem kuralına takılıyor. Bir düzenleme ile tekrar aday gösterilir mi ya da başka bir ilden mi aday olur, şu aşamada net bir şey söylemek doğru değil.

Mevcut milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek de güçlü isimler. Sadece Kenan Sofuoğlu’nun artık milletvekili olmayacağını kesin bir dille söyleyebiliriz.

Onun dışında, diğer saydığım bütün isimleri hep birlikte düşündüğümüz zaman, iktidar partisinde aday belirleme süreci yine oldukça hareketli geçeceğe benziyor.

Şunu da dile getirmek de fayda var; Partinin dışından, şehirde etkin olan bazı kişiler de listede yer alabilir.

Bununla ilgili kulağıma birkaç önemli isim gelse de henüz netleşen bir şey olmadığı için şimdi yazmak istemiyorum.

Ancak AKP, en zor seçimini geçireceği için aday belirleme sürecinde daha önce bir düşündüyse bu kez iki düşünecek.

Yani bir takım sürprizlerle de karşılaşabiliriz.

Bu yazı toplam 374 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar