SRT Yayın Akışı - 31.05.2020
Son Dakika

KİMLERE LANET EDİLİR28 Mart 2020 - 03:28, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Sözlerime sevgili peygamberimizin SAV. Bir hadisi şerifi ile başlıyorum. “ Müslümanlar öyle olmalı ki; onun elinden ve dilinden herkes emin olmalı.” Buyuruyor. Dil çok önemlidir. Sahibini cennete de cehenneme de götüren dildir. Dillerinden kötü bir söz çıkan has kullar derlermiş ki: dilim, dilim bölünseydin de kötü söylemeseydin. Peygamber efendimiz SAV. “ insan vücudunda iki et parçası vardır. 1-) Kalp, 2-) Dil bu ikisi ıslah edilirse insan kurtulur.” Buyuruyor. Genel anlamda kötü söz mümine caiz değildir. Halk dilinde BEDDUA (kötü dua) diye söylenen Kuran-ı Kerim diliyle LANET diye söylenen meseleyi şimdi ayeti kerime ve hadisi şeriflerle izah edelim. Evet, kötü dua, lanet yok ama bazı yerlerde yapılır. Çünkü bunun yapıldığını bize Rabbimiz ve Peygamberimiz haber veriyor. Biz kendi başımıza buyruk hareket edemeyiz. Bütün işlerimizi, hal ve hareketlerimizi Kuran’a göre peygamberimizin ahlakına uygun yapmak zorundayız.

Aziz dostlarım

Şimdi kimlere LANE edilir onlara Kuranımız ve Peygamberimizin hadislerinde görelim.

1-) Rabbimiz buyuruyor ki; Muhakkak ki indirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti insanlar için biz kitapta açıkladıktan sonra gizleyen kimseler (var ya) onlara hem Allah CC. Hem de lanet ediciler de lanet eder.” (Süre-i bakara 159) Hiç kimse Allah’tan geleni gizleyemez. Aynen olduğu gibi söyler. Ben bunu söylersem başıma bir hal gelir bana ceza verirler, Laikliğe aykırıdır, gibi bahanelere sarılarak, yani insanlardan korkarak Allah’tan geleni aynen söylemezde gizlerse işte buna LANET etmek caizdir. Biz insanların değil Rabbimizin kulu olacağız. İnsanlardan korksalardı Peygamberler hiç görev yapamazlardı.

2-) Rabbimiz buyuruyor: “ Hakikatten küfreden ve kâfirler olarak ölen şu kimseler yok mu? ALLAH’IN, meleklerin insanların hepsinin laneti onların üzerinedir.” (Bakara 161) Lanet kelimesi Gazap etmek, reddetmek ilenç (Beddua) etmek ve hayırdan uzak etmek anlamına gelir. Bu ayeti kerimede ki lanet mahşer yerinde meydana gelecek. O gün kâfir mahşer yerine getirilecek ortaya durdurulacak önce Allah CC. Sonra Melekler ve insanların hepsi Lanet edecek. Muayyen bir kâfire lanet caiz değildir. Fakat küfründe inat eden ve öylece ölene caizdir.

Sevgili Peygamberimiz SAV. Allah CC. Yahudi’ye lanet etsin. Hayvanların iç yağları onlara haram kılındı da onlar onları yüklenip sattılar ( haram kazanç ettiler.) buyurdu.

3-) Müslüman olduğu halde yaşantısında isyan üzere asi bir kul olanlara da lanet caizdir. Nitekim Peygamberimiz SAV. “Eli kesilinceye kadar kendine ait olmayan her şeyi çalan HIRSIZA ALLAH CC. Lanet etsin buyurdu.

4-) Kuran-ı kerimde “Şeytan Rabbine dede ki; kullarına söyleyeceğim senin yaratmanı beğenmeyecekler ve değiştirecekler.” (Sürei Nisa 119) Bu ayeti kerimeye göre vücudumuzda zaruri haller hariç burun kaldırmak, yüz gerdirmek, döv me yaptırmak ŞEYTANDANDIR. Peygamber efendimiz: “Vücuduna dövme yaptırana lanet olsun.” Buyurdu.

5-) Faiz yiyen ve yiyene, içki içen, içiren, hammaddesini yetiştiren ve yerini içki içenlere kiraya verenlere de lanet olsun diye peygamber efendimizin hadisi vardır. Allah’ın yasak ettiğini hiç kimse meşru sayamaz.

6-) Tarla sınırını bozan kendine daha fazla toprak kalmasını sağlayan kimseye de yine Peygamberimiz lanet etmiştir.

Son söz Kuran hükümlerini çiğneyen peygamber sözlerine kulak vermeyen insanlığı kalmayıp zarar saçanlara lanet caizdir. Fakat memleket idarede huzur getiren, başörtüsü yasağını kaldıran, okullara Kuran ve Siyer derslerini getirenlere lanet eden beddua eden kişilerin kötü duası kendilerine döner, döndü de zaten.

Bu yazı toplam 1435 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar