SRT Yayın Akışı - 29.09.2020
Son Dakika

KIRK BAKIŞTA MALCOLM X9 Kasım 2019 - 05:28, Cumartesi


Murat Beyaz

Kırklar Kulübü; ne bir eksik ne de bir fazla, her yayınladığı eserde tamı tamına kırk yazarı ile bir kelam, kırk yazarı ile tek bir kitap telif eden yayınevinin adıdır. 2012 yılında yayın hayatına başlamış olup şimdilerde binin üzerinde yazar kadrosu ile seksene yakın eser vermiş amatör ruhlu kolektif yapısı ile eserler vermeye devam etmektedir. Kırklar Kulübü, maddi bir çıkar gütmeden gelirlerinin büyük kısmını muhtaçlara ve hayır faaliyetlerine ulaştırmayı misyon edinmiştir.

Bir ferdi olmaktan onur duyduğum Kırklar Kulübü’nün yayımlanan en son eseri ise “Kırk Bakışta Malcolm X”. Bu eser yakın tarihte kitap raflarında ve kitap fuarlarında okur ile hemhal olmaya başladı. Bu vesile ile kulübün kurucusu, sözcüsü ve yayınevinin yayın yönetmeni Yunus Coşkun kardeşimi, kitap içeriğini oluşturan eserlerin temininden tutun da yurtiçi kitap fuarlarının hemen hemen hepsine Kırklar Kulübü olarak iştirakine kadar  yapmış olduğu özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. 

Haklı ve öfkeli bir adamın, siyah ırkın maruz kaldığı her nevi hak tecavüzüne sesini yükselterek dünya üzerinde mazlumların sözcüsü olan bir liderin hayatına kırk mercek tutuyor ‘Kırk Bakışta Malcolm X’ kitabı. Yirminci yüzyılın en etkin ve de aykırı adamının hayatına.

Ben de bu eserde “Karabasan’ın Aykırı Sesi” isimli çalışmamla yer almış olup, bu çalışmamdan kısa bir paylaşım ile yazımı noktalıyorum.  

‘Malcolm X; siyah derili insanların volümü en yüksekten çıkan güçlü sesi ve sözünü esirgemez cesur Müslüman lideri.

O bir yazar değildi. O bir hatipti. Hitabetinin gücünü ve liderlik vasfını besleyen tavissiz yanı ise daima hiç yitirmediği samimiyeti.

Amerika’daki siyah toplumun problemlerini, yaşanılan zorlukları, hakaret ve insanlık dışı muameleleri, her platformda haykırma ve dünyaya duyurma gayreti içinde  mücadele verdi.

Anavatanı Afrikadan, öz kültründen ve özgürlüğünden uzak oluşundan tam bir Afrika’lı olmadı. Buna karşın bir Amerikalı hiç değildi. O bir Afro-Amerikalı’ydı.

Bütün gayesi Amerika’daki siyah topluma da medeni hakların, insan haklarının eşit yapıda uygulanması için yaptırım gücü oluşturmaktı.

Ancak; Amerikan ırkçılığı ve emperyalizmine karşı verdiği mücadele sadece siyah toplum ile sınırlı kalmadı. Onun aksiyonu, dünyanın birçok yerinde zorla köleleştirilen insanların özgürlüğü için yol arayanlara ışık tutacak, yol gösterecek boyutlara erişti. Ki, erişmeye de devam edecektir.

“Hayır, ben Amerikalı değilim. Amerikanizmin kurbanı milyonlarca insandan biriyim. Burada bir Amerikalı olarak değil, Amerikan sisteminin bir kurbanı olarak sesleniyorum sizlere. Ve Amerika’yı bir kurbanın gözüyle görüyorum. Gördüğüm de bir “Amerikan Pembe Düşü” değil, bir karabasan…” Malcolm X’

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1287 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar