SRT Yayın Akışı - 17.01.2021
Son Dakika

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE YENİ ŞART GETİRİLDİ3 Nisan 2020 - 11:40, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

‘İŞÇİ ÇIKARMAMA ŞARTI’

Ülkemizin her yerine hızla yayılmaya başlayan koronavirüs (Covid-19) salgının önlemleri aynı hızla artmaya devam ediyor. Vatandaşlarımızı ve ekonomimizi korumak amacıyla alınan kararlara tüm halkımızın hassasiyet göstermesini istiyoruz. En kısa zamanda ,en az kayıp ve zararla bu sıkıntılardan kurtulalım.

Kısa süre önce kısa çalışma ödeneğinin verileceğine dair haberleri sizlere iletip, kısa çalışma ödeneğin şartlarının hafiflediğini ve tüm çalışanların geçim sıkıntısının giderilmesi için iş-kur üzerinden başvuruların başladığını da sizlerle paylaşmıştım.

Yeni düzenleme ile işçiler için aranan şartlarda 3 yıllık çalışma süresinde 600 günlük primin 450 güne düşmesi, aralıksız çalışma şartının 120 günden 60 güne düşmesi ile birçok çalışanın şartları bu düzenlemeye uydu. Fakat değiştirilen şartlar bununla sınırlı kalmayıp işten çıkarmama kuralı getirildi.

İşten çıkarmama şartı;

Kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde, SGK işten çıkış kodu olan 29 kodu: “İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile yapılacak fesihler haricinde çalışanların işten çıkarılmaması zorunlu hale getirildi. Aksi durumda kısa çalışma ödenekleri yasal faizi ile birlikte İş- Kur’a ödenecektir.

Anlaşılacağı üzere çalışanların şartlarının tam olmasının yeterli olmadığını ve işten çıkış kodlarının ne denli önemli olduğunu bu yazımla sizlerle paylaşmış oldum.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 2119 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar