SRT Yayın Akışı - 21.01.2021
Son Dakika

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ BAŞVURULARI BAŞLADI4 Aralık 2020 - 04:41, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Covid-19 salgını hızla yayılmaya devam ederken, ülke ekonomimizde o denli sarsılmaya devam ediyor. Ülke geneline dışarı çıkma kısıtlamaları hafta içi her gün 21:00-05:00 saatleri arasında tekrar gündeme gelmesiyle daha önce kısa çalışma ödeneğinde talebinde bulunmamış olan firmalara yeniden başvuru imkanı sağlandı. Cumhurbaşkanı kararı ile genelge 1 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Kısa çalışma ödeneğinden yaralanma şartı;

* Kısa çalışmanın tarihten önceki son 60 gün hizmet akdine sahip

* Son 3 yıl içinde en az 450 gün prim ödenmiş olması.

Kısa çalışma yapan çalışanın, çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram be genel tatil günlerine ilişkin ücret be KÇÖ miktarı İŞKUR tarafımdan ödenecek. KÇÖ’nün hesaplamasında içinin son 12 aylık prime esas kazancının %60 baz alınacak ve ödemeler bu tutarlar üzerinden yapılacaktır.

Faaliyetin tamamen durdurulması halinde çalışılan gün sayısı 0 olarak, eksik gün ise 30 gün olarak bildirilecek. Eksik gün nedeni ise 18- kısa çalışma ödeneği seçilecek.

saygılarımla

Bu yazı toplam 1511 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar