SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

KÖPEK VE KEDİLER İÇİN ÇARE!! 29 Temmuz 2021 - 03:20, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Sokak hayvanlarının gereksiz acı çekmelerini önlemenin yanı sıra, halk sağlığının da korunması amacıyla, hayvanların iyi koşullarda barındırılma ile ilgili olarak aşırı dikkatin gözetilmesi gerekir. 

             İnsanoğlunun yaşayan bütün canlılara karşı ahlaki bir sorumluluk taşınmalı,  hayvanların topluma önemli bir değer kattığı ve evcil hayvanlara yönelik muamelelerde ortak bir sorumluluk geliştirmenin temel hedef olması gerekir. 

             Kimsenin bir hayvanda gereksiz acı, eziyet veya sıkıntıya yol açacak şekilde davranmaması gerektiğine inanmış olmamız gerekir. 

             Hayvanların hissedebilen bir yaratık olduğunu kabul etmeliyiz. Acı veya eziyet çekmemelerinin temin edilmesi hedeflenmelidir.Huzur onların da hakkıdır. 

             Hayvanların barındığı yerlerde kullanılacak malzemelerin hayvanlara zarar vermeyecek şekilde seçilmesi, hayvanların acı çekmemesi, genel kuralların yanı sıra, hayvanların tutuldukları yerlerin fiziksel koşullarından ayrıntılı kuralları içererek hayvanların bakımları açısından aşırı gayretin gösterilmesi gerekir. 

            Sokak hayvanlarının(Genellikle köpekler)  şehrimizin muhtelif semtlerini parselleyerek koloniler halinde sarmış ve doğurmaya devam ettikleri yavru adetleri ile de sayıları olduğundan fazla çoğalmaktadırlar. Her ne kadar bunlar için Karaman mahallesinde  bir toplama yeri yapıldı ise de kifayet etmediği gün gibi aşikârdır. Bunu da sokaklarda gezen, kulaklarına işaret konulmuş veya konulmamış köpek sayılarının çok ama çok fazlalığından anlamak mümkündür.  

              Genellikle gece, Şeker, Camili, Karaman, tuzla, Karaosman yenigün mahallelri, hatta ve hatta Çark Cad, Atatürk bulvarında  köpek manzaralarının seyrinde bu korkunç vehamet ortaya çıkar. Gündüzleri de sağda solda buldukları gölgelikler altında bulunmalarından caddelerdeki gölgelikler köpek otellerine! dönmüş bulunuyor.Boş arazilerde üreme çiftliği gibi olmuş. 

               Bunlarla ilgili bir tedbir alınmasının gecikmesi halinde meydana gelecek olumsuz olaylar sonunda mutlaka üzüleceğiz. Bu bakımdan bir vatandaşın (Allah c.c. korusun) köpekler tarafından parçalanmadan, veya hiç arzu edilmeyen anormal gelişmelerin neticesinde ahlanıp vahlanmadan lütfen gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Aksi halde yetkililer madur olmuş aileye ’’ Çok üzüldük başınız sağ olsun veya geçmiş olsun’’ demekten başka bir çareleri kalmayacaktır. Onun için sayın yetkililer sonradan hep beraber üzülmememiz ve pişman olmamamız açısından aşırı titizlik ile bu konun takibi gerekmektedir. Bunun da en güzelçaresi, dünyanın bir çok ülkesi bizim Bismil hayvanları yediğimiz gibi onlarda kedi, köpek fare vs yediklerine göre bu hayvanlardan olmak üzere bir entegre et tesisleri kurulup kıyma biftek, bonfile vs üretilip yurt dışına ihracatları düşünülebilir diye düşünüyorum. Bu işe hayvan hakları diye karşı çıkacakların; evlerinde ve restorantlarda yedikleri etlerin tarlada yetişmediği de kesindir. Bu bağlamda; 

              Olmaaaazzz diye bir sürü yobaz sadece yılbaşı diye kesip yedikleri beş milyon hindilerin de av diye avlanan hayvanların geride kalan yavrularının akibetleri doğrultusunda engellemek  için kedi ve köpekler kadar haklarının savunularak onlarında kesilmesine ve avlanmalarına engel olsun hayvan hakları dernekleri. Saygılarımla. 

MASKE ZORUNLU MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYALIM VE UYMAYANLARI UYARALIM 

 

Bu yazı toplam 167 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar