SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

KORONA ÖNLEMLERİ YETERSİZ !24 Mart 2020 - 03:34, Salı


İbrahim KALKAN

Devletimiz korona vakasının ortaya çıkmasından sonra bir takım önlemler aldı. Bunlar: Yurtdışından gelişlerde havalimanında vücut ısısını ölçen cihazlarla ısı ölçümü yapılması, riskli ülkelerden yapılan uçuşların iptal edilmesi, son on beş gün içinde riskli ülkelerde bulunmuş olanların ülkeye girişine izin verilmemesi, ülke içinden yurtdışına çıkanların geri dönüşlerinde gözetim altında tutulması gibi... Ancak gelinen noktada bir şekilde koronavirüs ülkemize girmiş bulunuyor. Bunu da önceki yazımızda gelenlerin dolaylı yollardan ülkemize giriş yaptığından ortaya çıkmış olabileceğini belirtmiştik. Bununla birlikte şahsım adına ben ülke girişlerinde yine de esnek davranıldığı kanaatindeyim. Bu süreçte yurtdışından ülkeye girişler ve çıkışlar askıya alınmalıydı. Umreye gidişlere izin verilmemeli, daha önceden umreye gitmiş olanlar da son günlerde olduğu gibi karantina altında tutulmalıydı. Yani bu önlemler korona vakasının Avrupa’ya geçmiş olduğu tarihten Arabistan’a geçmiş olduğu tarihten itibaren yapılmalıydı. Maalesef gelinen noktada yayılmasını nasıl önleriz diye düşünmeye başladık. 

Hükümet geçen haftalarda aldığı kararlar ile okulların tatil edilmesi toplu bulunulan alanların kapatılması restoran ve kuaförlerin kapatılması iradesini ortaya koydu. Ancak devletin de yapabileceği bir yere kadar. Alınan kararlara ne kadar riayet edildiğini önümüzdeki günlerde daha net görebileceğiz. Biz de kendi imkanlarımızla kendi önlemlerimizi almak durumundayız Bunun için iletişim kurduğumuz kişiler ile mutlaka sosyal mesafeyi korumalıyız. Çok gerekli olmadıkça toplu ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıyız.  Hapşırıkken ve öksürürken ağzımızı bir peçete ya da kolumuzla kapatmalıyız. Hatta mümkünse evden hiç çıkmamalıyız. Yani illaki devletin sokağa çıkma yasağı getirmesini beklememeliyiz. Bakınız hükümet en son altmış beş yaş üstünün sokağa çıkmasını yasakladı ancak çevremizde ve haberlerden gördüğümüz kadarıyla buna da pek riayet edilmiyor. Akyazı’da yaylalarda genç yaşlı birçok kişinin kalabalık gruplar oluşturarak ızgara partileri yaptığını duyuyoruz. Koronavirüs şu an memleketimizin her yerinde olabilir; ancak herkeste buraya kadar gelmemiştir kanısı var. Virüsün yayılmasına bilerek veya ihmal ile vesile olan her kişi büyük kul hakkı vebaline girmektedir. 

İşler olumluya doğru evrilmezse hükümet ülke giriş çıkışlarını net bir şekilde kapatıp on beş gün sokağa çıkma yasağı ilan edecektir. Bu süre içinde kuluçka süresi tamamlanıp enfekte olanlar tespit edilerek karantina altına alınacaktır. Ancak bu derece ciddi önlemler ile bu badireyi kesin bir şekilde atlatabiliriz. Sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı toplam 1792 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar