SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

KÖTÜLÜK KİŞİNİN KENDİNE ZARAR VERİR7 Ekim 2021 - 16:23, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Kötülük sadece kişinin kendisine zarar verir

Vaktiyle bir derviş, nefsi ile mücadele sonucu her türlü gösterişten arınarak, varlıktan vazgeçecektir.

Fakat iş yamalı bir hırka giymekle olmamakta, her türlü görünür süsten de arınması gerekmektedir. Yani saç, sakal, bıyık ne varsa hepsinden.

Derviş, usule uygun hareket ederek soluğu berberde alır. Berberden kendisini tıraş etmesini ister. Berber de dervişin saçlarını kazımaya başlar. Derviş, aynadan durumu izlemektedir. Başının bir kısmı tamamen kazınmıştır. Berber tam diğer tarafa da usturayı vuracakken, yağız mı yağız, bıçkın mı bıçkın bir kabadayı girer içeri.

Doğruca dervişin yanına gider, başının kazınmış kısmına okkalı bir tokat atar ve: “kalk bakalım kabak, kalk da tıraşımızı olalım!” diye kükrer.

Dervişlik bu, sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerektir.

Derviş de kaideyi bozmaz.

Hiç ses etmez ve usulca kalkar yerinden.

Berber mahcup olur; ama korkmuştur da. Sesini çıkartamaz.

Kabadayı dervişin kalktığı koltuğa oturur, berber de tıraşa başlar. Kabadayı tıraş sırasında da devamlı olarak dervişi aşağılayıp alay etmeye devam eder; kabak aşağı, kabak yukarı...

Tıraş biter, kabadayı dükkândan çıkar. Henüz birkaç metre gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelerek kabadayıya çarpar. Kabadayı orada yığılır kalır. Görenler çığlığı basarlar. Berber ise şaşkındır, kabadayı ölmüştür.

Berber bir bu kötü manzaraya, bir dervişe bakar ve gayri ihtiyari sorar: "biraz ağır olmadı mı derviş efendi?"

Derviş mahzun ve oldukça üzgün bir şekilde cevap verir:

"Vallahi asla gücenmedim ona. Hatta hakkımı da helal etmiştim. Gel gör ki kabağın bir sahibi var. Demek "o" gücenmiş olmalı."

Unutmayın, bir sahibiniz var. Kimseye ihtiyacınız yok.

Bu yazı toplam 105 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar