SRT Yayın Akışı - 07.08.2020
Son Dakika

KUL HAKKI (1)23 Kasım 2019 - 03:42, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

HAK kelimesi Rabbimizin güzel isimlerindendir. Hak demek adalet demektir. Hak demek doğruluk demektir. Hak demek eşitlik, karşılıklı saygı, kendisinde olana razı olma, başkasında olana el uzatmamak demektir. Sevgili ecdadımız, atalarımız ne demişler: Hak deyince akan sular durur. Kendi aramızda konuştuğumuzda şöyle deriz. Haklısın veya Haksızsın. Yani sen ya Allah’ın cc dediği gibi yapıyorsun veya Allah’ın cc dediği gibi yapmıyorsun.

Aziz Kardeşlerim

Hak deyince aklımıza gelecek olan Rabbimizin güzel ismi olacak. Bize düşen görev ise Rabbimizin bu güzel ismini ayakta tutmaktır. Çıkar için üç günlük dünya için, bu hak ismine leke sürmemektir. Müslümansak HAK diyeceğiz. Hak’tan ayrılmayacağız. Hak’tan ayrılan haksızlık yapan kişi Müslümanlığına, kalbindeki iman nuruna kara bir leke düşürür. Şimdi Hakları konuşalım. Hak’lar dörde ayrılır.

1-Kamu Hakkı : Hakların içinde en önemli hak bu haktır. En küçük işçiden, işverene, en küçük memurdan amirine ve nihayet en küçük idareciden en baştaki idareciye kadar uzanan bir haktır. Eğer kişiler idare ettiklerine eşit şekilde adaletli davranırlarsa rabbimizin HAK ismine uymuş olurlar. Davranmazlarsa iş veren işçinin, işçinin, amir ve memurun en baştaki idareciler vatandaşların hakkını vermez, alın teri kurumadan ücretlerini ödemez, göz göre göre, adaletsizlik yaparlarsa, vay onların haline, onları kurtarabilene aşk olsun. Kamu hakkının azabı bitmez, dinmez. Onun içindir ki KAMU hakkı çok önemlidir. Bu konuda sizlere bir olay anlatayım. Hz. Ömer ra. halife. Savaş ganimetlerini dağıtıyor. Dağıttığı ganimet eşyası kumaş. Ganimetler dağıtılıyor. Hz. Ömer Cuma günü hutbe okumak üzere minbere çıkıyor. Konusu Adalet ve Hak üzerine. Tam konuşurken cemaatten biri ayağa kalkıyor diyor ki; Ya Ömer adaletten Haktan bahsediyorsun da kendin uygulamıyorsun. Gömleklik olarak dağıttığın kumaştan ben ancak belime kadar gömlek yapabildim. Gördüğüm kadarıyla senin gömleğin topuklarına kadar. Neden kendine fazla aldın, hak adalet bu mu? Deyince Hz. Ömer ra. oğlum Abdullah ayağa kalk ve gerçeği söyle diye oğluna seslendi. Abdullah ayağa kalkar, ve derki : Allah cc şahittir ki ben kendi hakkımı babama verdim. Babam ikisini birleştirdi ve uzun gömlek yaptı. Bunu duyan kişi Hz. Ömer’e ra dönerek dedi ki: İdareciler senin gibi adaletli olurlar, hakka riayet ederlerse, insanlar huzurlu ve bahtiyar olur. İşte biz idarecilerimizde böyle Hz. Ömer ra adaleti istiyoruz. İşverenler, işçilerinizden verim almak istiyorsanız, haklarını eşit tutun. İşçiler, işvereninizin hakkını helal ettirmek istiyorsan işinizi tam yapın. İşinize ihanet, suiistimal karıştırmayın. Amir, memur aynı şekilde hareket edecek. İşte sosyal adaletli devlet böylece meydana gelecek. Böyle olmazda herkes birbirinin hakkını gasb ederse, işinde hile yaparsa, devletin malı deniz yemeyen keriz gibi en aşağı, karakteri bozuk, ahlak dışı bir söz söylerse işte bu cemiyet kokuşmuş olur.

2-Kul Hakkı : Kul hakkı iki kişi arasında meydana gelir. Rabbimiz kul hakkıyla bana gelme. Çünkü kul hakkını affetmek ancak kimin hakkını aldınsa o affeder. Kul hakkı ikiye ayrılır.

a-     Maddi Haklar : bir kişiye borcun var ödemedin. Veya bir kişinin malını zorla haksız yere aldın. Zimmetine geçirdin.

b-    Manevi Haklar : Kişiye iftira ettin. Gıybetini yaptın. Hakaret ettin. Şahsiyetiyle oynadın. İşte bu hakların affı Allah’a cc ait değildir. Ancak hakkını yediğin, hakkına tecavüz ettiğin kişi seni affederse sen bu günahlardan kurtulursun.

Aman kardeşlerim sakın ola ki kul hakkıyla ahirete gitmeyelim. Yoksa halimiz perişan olur. cahil kişilerin kul hakkı ahirette affedilecekmiş demeleri sakın seni aldatmasın. Gerekirse kendisine iftira ve gıybet ile saldırdığın kişinin ayaklarına kapan, kendini bu dünyada iken affettir. Şimdi Peygamberimize SAV kulak verelim. Ümmetimin en iflas edeni kimdir bilir misiniz?   Namazı, orucu ile mahşer yerine gelir. Peşinden de iftira ettiği, sövdüğü, dövdüğü, malını yediği, kanını akıttığı kimse gelir. Kul hakkı yiyenin iyiliğinden alınır. Kul hakkı yenene verilir. İşte amelin iflas eden budur.

3-Aile ve Çocukların Hakkı :  Bir erkek baba ailesine haram lokma yedirirse onlara İslami yaşantıyı yaşatmazsa onların hakkını vermediği için aile hakkı üzerinde kalır. Rabbim diyor ki Ailene namazı emret, tesettürüne dikkat et. Peygamberimizde SAV çocuklarına yedi yaşına gelince namazı emret, eğer bunları bir baba olarak vermezsen, ahirette kendini kurtarsan bile ailen ve çocukların hakkını vermediğin için azaptan kurtulamazsın.

4-Hayvan Hakkı : Bizim her hizmetimizi geçmişte hayvanlar yapardı. Eğer taşıyamayacağı yükü yüklersen, onu döver ve ona söversen, nalına, yemine dikkat etmezsen senden hakkını alacaktır. Bir hocamın yaşadığı olayla yazımızı bitirelim. Hocam ormandan odununu yapmış. Merkebine yüklemiş evine geliyor. Yolda bir kişiyle karşılaşıyor. Kişi bakmış ki hocanın ayakkabısının  biri elinde yani ayağının birinde ayakkabı var. Öteki ayak yalınayak yere basıyor. Hocam şu dikkat çeken cevabı vermiş. Merkebin ayağının birinden nal düşmüş. Onu ihmal ettim nallatmadım. Bende onun acısını çekeyim diye bir ayağıma ayakkabı giymedim. Yalın ayak yere basayım ki bu hayvan benden hak almasın.

Ders alalım hakka riayet edelim.

Bu yazı toplam 445 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar