SRT Yayın Akışı - 14.05.2021
Son Dakika

KUL HAKKI ve KAMU HAKKI17 Kasım 2020 - 07:29, Salı


İbrahim KALKAN

Rabbimiz ayeti kerimede“Emanete hıyanet etmek, bir peygamberin yapacağı iş değildir. Her kim hıyanet edip de ganimetten veya kamuya ait hâsılattan bir şey aşırır, bunu da gizlerse, kıyamet gününe o vebalini aldığı şeyler, boynuna asılı olarak gelir. Sonra her kişiye kazandığı şeylerin mükâfatı veya cezası eksiksiz verilir. Ve onlar asla haksızlığa uğratılmazlar.” buyurmaktadır. Günümüzde kul hakkı ve kamu hakkı birçok bahaneyle kılıfına uydurularak yeniliyor ancak kılıfı ne olursa olsun kul hakkı yine kul hakkıdır. Kamu hakkı ise tüm toplumun hakkıdır. Bu yönüyle kamu hakkı kul hakkından daha kapsamlı bir haktır. Bizler hem dünya hem ahiret hayatımızın saadeti açısından kul hakkından bilhassa da kamu hakkından kaçınmalıyız.

Kul hakkı bir kişi ile olursa hesap günü o kimse ile hesaplaşmamız gerekir. Peki ya kamu hakkı yersek kiminle hesaplaşacağız? Yenilen, gasbedilen bir hak bir topluma ait olduğundan tüm toplumla hesaplaşmak gerekecektir. Bugün kamu hizmetlerinde birçok yerde kamu hakkı ihlaline şahit olmak mümkündür. Haksızlık yapanların hepsinin kendilerince haklı oldukları bir taraf var. Tabi ki ben bunu kamu hakkı olduğunu bilerek isteyerek yiyorum diyerek kabul etmiyorlar. Onlara göre bazı işlerin böyle yürümesi gerekiyor. Özellikle belediyelerde milyonluk ihalelerin ihale ifsadına, belediyeye ait bazı kuruluşlarda önemli makamların akraba ve eş dosta peşkeş çekilmesine, usulsüz araç tahsisine, bankamatik memurluğuna, çeşitli vakıf ve derneklere para aktarımlarına; üniversitelerde kişiye özel ilanlara, akraba öğretim üyelerine sıkça rastlayabiliriz.  Tüm bu yapılanların mazereti ne olursa olsun bu kişilerin hesabı çok çetin olacaktır. Allah ıslah eylesin, tövbe etmeyi nasip eylesin.

İltimas(kayırmacılık) devletleri çökerten, kamu hizmetini alt üst eden, hizmetleri rant kapısı haline getiren bir felakettir. Makam ve mevki sahipleri bulundukları kurumu adaletle, hakkaniyetle yönetmelidir. Her türlü haksızlığa karşı çıkmalı, gücü yettiğince kötülüklerin önüne geçmelidir. İyi niyetle de olsa bu tür girişimlere müsaade etmemelidir. Cehennemin Yolları iyi niyet taşları ile döşelidir diye meşhur bir söz vardır. Üzerimizde ferdi kul hakları varsa hesap gününe bırakmadan helalleşmeyi ihmal etmeyelim.

Bu yazı toplam 2999 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar